Reklama

Reklama

Co dalej z Mauro Cantoro?

Mauro Cantoro jest na zakręcie swojej sportowej przygody z Wisłą Kraków. Rzadko gra w pierwszym składzie, ale akurat w szlagierowym spotkaniu z Lechem Poznań ma duże szanse wybiec na boisko od pierwszych minut.

Argentyńczyk stawia jednak sprawę jasno: - Jeśli faktycznie wyjdę na boisko, nie traktuję tego, jako szansę, by coś udowodnić. Trener Skorża dobrze wie, co mogę dać drużynie - mówi.

Mauro Cantoro wiosną zagrał w lidze zaledwie kilkanaście minut w meczu z Polonią Warszawa. Możliwe jednak, że w niedzielę wyjdzie w pierwszym składzie Wisły przeciwko Lechowi Poznań. Wszystko dlatego, że trener Skorża zmuszony będzie przestawić Juniora Diaza z pomocy do obrony, by załatać luki w przetrzebionej kartkami defensywie.

- Wciąż nie wiem, czy wystąpię przeciwko Lechowi, ale bardzo chciałbym wyjść na boisko w pierwszym składzie - podkreśla Cantoro. - Zresztą do każdego meczu przygotowuję się z nadzieją, że zagram. Jeśli faktycznie od pierwszych minut wyjdę na boisko, nie traktuję tego, jako szansę, by coś udowodnić. Jestem tu już od wielu lat i nie muszę nikomu niczego udowadniać. Trener Skorża wie, jak gram i co mogę dać drużynie - wzrusza ramionami Cantoro. - Trzeba rozróżnić dwie rzeczy. To, że jestem profesjonalistą nie oznacza, że jestem zadowolony z tego, że tak niewiele gram. Gdy nie gram, lub wchodzę na zaledwie kilkanaście minut, zawsze jest we mnie sportowa złość. Ale się nie obrażam na nikogo, to nie w moim stylu. W meczu z Polonią pokazałem, że jestem przygotowany do gry.

Reklama

W spotkaniu z Polonią Cantoro wniósł wiele spokoju do gry w środku pola, gdy drużyna walczyła o zachowanie korzystnego rezultatu. - Zawsze staram się to robić. Przytrzymywać piłkę, gdy to jest konieczne, regulować tempo gry, wprowadzać spokój. W niedzielę czeka nas bardzo trudny mecz z liderem tabeli. Trzeba będzie zagrać bardzo rozważnie - podkreśla Argentyńczyk. - W Poznaniu mają bardzo silną linie środkową. My musimy zagrać bardzo uważnie i mieć się na baczności, ale Lech również. To dla nas okazja, by wskoczyć na fotel lidera.

Kontrakt Cantoro z Wisłą wygasa z końcem 2009 roku. To oznacza, że klub najprawdopodobniej będzie próbował sprzedać Argentyńczyka w letnim okienku transferowym. Trudno bowiem spodziewać się, by Wisła zaproponowała 33-letniemu zawodnikowi nowy kontrakt, równie dobry lub wyższy niż aktualny. - Nie wiem, jakie są plany klubu wobec mnie. Licząc od lipca, zostaje mi jeszcze 6 miesięcy kontraktu w Wiśle. Na razie o tym nie myślę, spokojnie korzystam z tego czasu, który mi jeszcze w Wiśle pozostał, bo być może to już mój ostatni rok tutaj - nie kryje Cantoro.

- Tak naprawdę, jak dotąd, nie rozmawialiśmy wiele na ten temat z moją rodziną, Jestem w Wiśle już od 8 lat. Prawdę powiedziawszy, jestem szczęśliwy i dumny, że udało mi się tyle lat utrzymać w Wiśle i grać na dobrym poziomie. Jeśli moja przygoda z Wisłą po tylu latach się skończy, na pewno będę czuł smutek, odchodząc. Jednak nie uprzedzajmy faktów, do grudnia zostało jeszcze sporo czasu.

- Nikt nie może zapominać, że w ciągu tych kilku lat odnosiłem z Wisłą sukcesy, wygrałem kilka tytułów mistrza Polski. Teraz nie gram za dużo, ale to się może w każdej chwili zmienić - zastrzega pomocnik, jakby dając do zrozumienia, żeby go zbyt szybko nie skreślać.

Cantoro przekonuje, że z Wisłą Kraków czuje się związany, jak z żadnym innym klubem na świecie. - Mógłbym teraz pójść do jakiegokolwiek klubu, ale Wisły nigdy nie wymażę z serca. Moi synowie, tak naprawdę, wyrośli i wychowali się tutaj, w Krakowie. Oni znają swojego ojca tylko jako gracza Wisły Kraków, tak go postrzegają - uśmiecha się Argentyńczyk.

Piłkarz nie bierze pod uwagę, że miałby - jak jego były kolega z Wisły, Cleber - zostawić rodzinę w Polsce, a sam grać w innym kraju. - Każdy jest panem swojego losu. Myślę jednak, że ja bym nie był w stanie tak postąpić. Cokolwiek w życiu nie osiągnąłem, zawsze była przy mnie moja rodzina. Moi synowie, moja żona. Chyba nie byłbym w stanie grać, będąc tak daleko od nich - wyznaje. - Jeśli miałbym rozważać propozycję z jakiegoś klubu, zwracałbym uwagę nie tylko na pieniądze, czy kraj, w którym przyszłoby mi grać, ale przede wszystkim myślałbym o komforcie mojej rodziny. Czy dzieci miałyby warunki do nauki. Czy byliby szczęśliwi. Nie mogę być egoistą i myśleć tylko o sobie - analizuje Cantoro.

Cantoro jeszcze nie wie, czy po zakończeniu piłkarskiej kariery wróci z rodziną do Argentyny, czy też na stałe osiedli się w Polsce. - Moim synom najbardziej podobałaby się perspektywa pozostania w Polsce. Tu chodzą do szkoły, tu mają przyjaciół, chodzą do szkółki piłkarskiej. Z drugiej strony w Polsce jesteśmy tak naprawdę sami, bo reszta rodziny jest w Argentynie. Jeszcze inaczej na to patrząc, spędziliśmy już w tym kraju tyle lat... to będzie bardzo, bardzo trudna decyzja i jeszcze nie wiem, co zrobimy - podkreśla Cantoro.

Kibice Wisły na forach internetowych często proponują, by Mauro Cantoro został w Wiśle po zakończeniu kariery, na przykład w funkcji trenera drużyn młodzieżowych lub skauta. Co ciekawe, sam Argentyńczyk również rozważa taką możliwość. - Czasem myślę o takim scenariuszu. Przez te 8 lat, które tu spędziłem, klub traktował mnie bardzo dobrze. Naprawdę, wspominam to fantastycznie. Poczynając od właściciela klubu, pana Bogusława Cupiała, przez kolejnych prezesów, czy dyrektorów - a także fanów, ludzi na ulicy. Wszyscy traktowali mnie fantastycznie. Byłoby dla mnie niezwykle trudne i bolesne - odejść stąd, zakończyć okres gry tutaj i nie móc utrzymywać żadnych relacji z Wisłą. Byłoby świetnie móc rzeczywiście sprawować jakąś funkcję w Wiśle, choć oczywiście nie tłumacza, w czym się ostatnio sprawdzam - roześmiał się Cantoro.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL