Reklama

Reklama

Były mistrz olimpijski prezesem rumuńskiego Komitetu Olimpijskiego

Mistrz olimpijski z Sydney (2000) i najlepszy zawodnik świata (2005) w szabli Mihai Covaliu został wybrany prezesem Rumuńskiego Komitetu Olimpijskiego. 39-letni były szermierz wygrał w finałowym głosowaniu z lekkoatletką Gabrielą Szabo, złotą medalistkę igrzysk 2000.

Covaliu, który jest także od 2013 r. prezesem krajowego związku szermierczego, uzyskał 128 głosów, podczas gdy była biegaczka tylko 68.

Poprzednikiem szablisty na tym stanowisku był Alin Petrache, niegdyś rugbista, który podał się do dymisji po słabym występie rumuńskich sportowców w Rio de Janeiro. Przywieźli oni z Brazylii tylko pięć medali, w tym jeden złoty - drużyny szpadzistek. Był to najgorszy dorobek medalowy i start sportowców tego kraju na igrzyskach od rywalizacji w Helsinkach w 1952 r.

Covaliu, który oprócz mistrzostwa olimpijskiego w Sydney, osiem lat później wywalczył w Pekinie brąz, karierę zawodniczą zakończył właśnie po igrzyskach 2008. Następnie został trenerem szablistów i poprowadził drużynę mężczyzn do wicemistrzostwa olimpijskiego w Londynie (2012).

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama