Reklama

Reklama

Borzakowski pobił Kipketera

Rekordziście świata na 800 m, reprezentantowi Danii Wilsonowi Kipketerowi nie udało się zdobyć w Atenach złotego medalu olimpijskiego. Pochodzącego z Kenii zawodnika, trenowanego od 10 lat przez polskiego szkoleniowca Sławomira Nowaka, wyprzedzili Rosjanin Jurij Borzakowski oraz Mbulaeni Mulaudzi z RPA.

Kipketer urodził się w Kenii w 1972 roku. Kiedy był nastolatkiem, jego talent sportowy dostrzegł legendarny biegacz Kiphoge Keino. Kipketer uczęszczał do szkoły św. Patryka, która znana była z szlifowania talentów. W 1990 r. wyjechał do Danii, aby studiować elektronikę. Siedem lat później uzyskał obywatelstwo tego kraju. W igrzyskach w Sydney (2000) wywalczył srebrny medal na 800 m.

Lista jego zwycięstw jest długa. W latach 1995, 1997 oraz 1999 zdobywał złote medale lekkoatletycznych mistrzostw świata. W 1997 r. zwyciężył także w halowych mistrzostwach świata. W 2002 r. wygrywał biegi w mityngach Golden League w Monaco i Brukseli. Sukces ten powtórzył w tym roku w Rzymie.

Reklama

Kariera Kipketera obfituje w kontuzje. Ta, której doznał w lipcu 2000 r. wpłynęła negatywnie na jego przygotowania do igrzysk w Sydney. Z powodu kontuzji stopy nie biegał w sezonie 2001. Wcześniej, w 1998 r. chorował na malarię, którą zaraził się podczas wizyty w ojczystej Kenii.

Rosjanin po zakończeniu biegu nie mógł uwierzyć, że został mistrzem olimpijskim. Padł na bieżnie i ze szczęścia ją ucałował. Borzakowski na ostatnich stu metrach popisał się jednak znakomitym finiszem i z dalszej pozycji wysforował się na czoło.

Rosjanin ukończył bieg z czasem 1.44,45. Srebrny medal wywalczył Mbulaeni Mulaudzi z RPA (1.44,61), trzeci Kipketer uzyskał 1.44,65.

Zobacz WYNIKI

Reklama

Reklama

Reklama