Reklama

Reklama

Bielawa

Przyjmuje się, że nazwa Bielawa wywodzi się od słowiańskiej nazwy potoku (biela, bila - biała). Pierwsza udokumentowana wzmianka o mieście pochodzi z 1288r.

Wydarzeniem, które wpisało Bielawę do podręczników historii był krwawo stłumiony bunt tkaczy w roku 1844. Prawa miejskie miasto nabyło w roku 1924.

Bielawa to miasto położone w centralnej części województwa dolnośląskiego w powiecie dzierżoniowskim. Podstawowym atutem miasta jest jego położenie u podnóża najstarszych gór Europy - Gór Sowich. Rozciągają się one na długości 26 km od Przełęczy Srebrnej na południu do doliny Bystrzycy Świdnickiej na północy. Cztery główne szlaki turystyczne przebiegające m.in. po ośmiu tysiącach hektarów Parku Krajobrazowego Gór Sowich, liczne wyciągi narciarskie i ścieżki rowerowe, to teren niebywale atrakcyjny zarówno dla zaawansowanych, jak i początkujących turystów.

Reklama

Atrakcją Bielawy są położone w centrum miasta Góra Parkowa (455 m.n.p.m.) - z wieżą widokową, wyciągiem narciarskim oraz stokiem saneczkowym oraz Łysa Góra (365 m.n.p.m.). Na zachodnich obrzeżach miasta znajduje się Ośrodek Wczasowo-Wypoczynkowy "Sudety" ze zbiornikiem wodnym, basenem, boiskami do piłki nożnej, siatkówki i koszykówki oraz amfiteatrem.

Bielawa jest bardzo atrakcyjnym miejscem do uprawiania turystyki rowerowej, w szczególności na rowerach górskich. Gęsta sieć dróg i ścieżek leśnych wspaniale sprawdza się jako ścieżki rowerowe. Przez miasto przebiega także szlak EuroVelo 9 noszący nazwę "Szlaku Bursztynowego". Biegnie on na przestrzeni prawie 2000 km od Bałtyku do Adriatyku przez Gdańsk, Poznań, Wrocław, Bielawę, Ołomuniec, Wiedeń, Gratz, Maribor do Puliw w Chorwacji. Ponadto miłośnicy kolarstwa szosowego znajdą tu wiele lokalnych dróg położonych z dala od ruchliwych tras.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje