Reklama

Reklama

Bieg łączony na 15 km: Srebro dla Justyny Kowalczyk

Justyna Kowalczyk zdobyła srebrny medal mistrzostw świata w Oslo w biegu łączonym na 15 km! Wygrała wielka faworytka gospodarzy Marit Bjoergen.

Kliknij tutaj, aby zobaczyć zapis relacji na żywo!

Na mecie Justyna Kowalczyk straciła do Marit Bjoergen, która w tegorocznych MŚ zdobyła drugi złoty medal, 7,5 s, a wyprzedziła Therese Johaug o 1,3. Narciarki miały do pokonania dystans 7,5 km techniką klasyczną i 7,5 km techniką dowolną.

Reklama

Po pierwszej małej pętli najsilniejsze biegaczki zaczęły uciekać stawce. Na długim, ciężkim podbiegu najpierw ukształtowała się prowadząca siódemka, a potem zaczęły z niej odpadać kolejne zawodniczki. Została czwórka: Kowalczyk, Bjoergen, Johaug i Charlotte Kalla. Szwedka znakomicie radziła sobie na pierwszych kilometrach, ale tempo narzucone przez Justynę okazało się dla niej za mocne i na czele została trójka.

Po dłuższym okresie prowadzenia Kowalczyk, na prowadzenie wyszła Bjoergen. Powiększyła nieco swoją przewagę na zjeździe, ale na punkcie zmiany nart różnice pomiędzy trzema najlepszymi zawodniczkami były już minimalne. Czwarta Aino-Kaisa Saarinen traciła 28,6 sekundy do Bjoergen, ale szybko wyprzedziła ją Kalla. Szwedka ścigała rywalki, lecz traciła za dużo, aby mogła myśleć o medalu. Gdy 2,8 km przed metą zegar pokazał, że traci 34 sekundy, było już wiadomo, że nie wskoczy na podium.

Niespełna dwa kilometry przed końcem zaatakowała Bjoergen. Odskoczyła na kilka metrów, a przewagę powiększyła na zjazdach. Kowalczyk wyprzedziła Johaug i ścigała Bjoergen, ale wielka faworytka gospodarzy potwierdziła znakomitą formę i minęła metę z 7,5-sekundową przewagą nad Polką.

Druga nasza reprezentantka Paulina Maciuszek w stawce 55 narciarek zajęła 32. miejsce, a Agnieszka Szymańczak zrezygnowała ze startu.

Dla Justyny był to drugi start w tych mistrzostwach. W czwartek w sprincie techniką dowolną zajęła piąte miejsce. Dzisiaj w Oslo zdobyła czwarty medal narciarskich mistrzostw świata. Poprzednie trzy wywalczyła przed dwoma laty w Libercu. W Czechach Polka triumfowała w biegu łączonym i na 30 km, a była trzecia na dystansie 10 km.

Narciarka z Kasiny Wielkiej ma na koncie także cztery medale olimpijskie, w tym złoty wywalczony przed rokiem w biegu na 30 km w Vancouver. Trzykrotnie zdobywała także Kryształową Kulę za zwycięstwa w klasyfikacji generalnej Pucharu Świata. Ostatnią zapewniła sobie przed tygodniem.

Wyniki biegu łączonego na 15 km (2x7,5 km techniką klasyczną i dowolną):

1. Marit Bjoergen (Norwegia) 38.08,6

2. Justyna Kowalczyk (Polska) strata 7,5

3. Therese Johaug (Norwegia) 8,8

4. Charlotte Kalla (Szwecja) 53,9

5. Marianna Longa (Włochy) 1.08,4

6. Maria Rydqvist (Szwecja) 1.08,8

7. Nicole Fessel (Niemcy) 1.08,8

8. Aino-Kaisa Saarinen (Finlandia) 1.11,3

9. Kristin Stoermer Steira (Norwegia) 1.16,0

10. Anna Haag (Szwecja) 1.38,2

..

32. Paulina Maciuszek (Polska) 3.42,6

Kowalczyk o "norweskiej taktyce": Zrobiłabym tak samo

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne

Rekomendacje