Reklama

Reklama

Bez nogi na igrzyska!

Natalie Du Toit z RPA zajęła czwarte miejsce w wyścigu na 10 km podczas rozgrywanych w Sewilli pływackich mistrzostw świata na otwartym akwenie i dzięki temu zakwalifikowała się do igrzysk olimpijskich w Pekinie. W 2001 roku amputowano jej nogę.

24-letnia zawodniczka straciła nogę w wypadku. Mimo tego udało jej się spełnić marzenie życia i wystąpi na olimpiadzie.

"Zawsze marzyłam o starcie na olimpiadzie. Utrata nogi nic w tej kwestii nie zmieniła" - mówiła pływaczka po tym jak rozpoczęła treningi na wodach otwartych.

W 2000 roku, w wieku 16 lat, była bliska wywalczenia kwalifikacji w pływaniu. Po wypadku została pierwszą zawodniczką po amputacji, która popłynęła w finale dużej imprezy przeciwko w pełni sprawnym rywalkom - w 2002 roku wystąpiła w decydującym wyścigu na 800 m stylem dowolnym Igrzysk Wspólnoty Narodów.

Reklama

Nie zdołała wywalczyć kwalifikacji do IO w Atenach w 2004 roku, ale na paraolimpiadzie zdobyła pięć złotych i jeden srebrny medal.

W 2007 roku sięgnęła po złoto na 1500 m kraulem w rywalizacji z najlepszymi pływaczkami Afryki podczas igrzysk kontynentu w Algierii.

Jej rodak - biegacz Oscar Pistorius, stracił obie nogi. Chce wystartować w IO w sprincie. Zamierza jednak skorzystać ze specjalnych protez i walczy o prawo startu w Pekinie w Trybunale Arbitrażowy ds Sportu (CAS). W najbliższych dniach ma zapaść wyrok w jego sprawie.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje