Reklama

Reklama

Berlin i Tel Awiw na wspólnej drodze w ubieganiu się o igrzyska?

Otwartość na świat, wolność i tolerancja mają być przesłaniem dla organizacji igrzysk olimpijskich przez Berlin i Tel Awiw w 2036 roku. Realizacja wspólnej inicjatywy przypadłaby dokładnie na setną rocznicę igrzysk w Berlinie w 1936 roku. Pomysł został już poparty przez senatora Berlina do spraw sportu i spraw wewnętrznych.

W 2036 roku minie dokładnie sto lat od organizacji igrzysk w Berlinie w 1936 roku.

Jak informują zagraniczne media, setna rocznica tego wydarzenia może być szczególnym wydarzeniem w historii sportu. Tel Awiw i Berlin mają bowiem wspólnie ubiegać się o organizację igrzysk w 2036 roku.

"Byłby to silny sygnał na rzecz pokoju i porozumienia między narodami, wysłany w poczuciu pełnej świadomości naszej bolesnej historii i obrzydliwego nadużycia idei olimpijskiej przez narodowych socjalistów" - powiedział senator Berlina do spraw sportu i spraw wewnętrznych Andreas Geisel, cytowany przez "Berliner Morgenpost".

Reklama

"Silne przesłanie o wartościach"

Przesłaniem wspólnej organizacji tak ważnego wydarzenia sportowego miałaby być otwartość na świat, wolność i tolerancja.

Pomysł został podany do informacji publicznej przed kilkoma dniami na łamach niemieckiej prasy. Na wspomniany temat wypowiedzieli się prezes Niemieckiego Towarzystwa Olimpijskiego w Berlinie - Richard Meng oraz dyrektor organizacyjny Lekkoatletycznych Mistrzostw Europy w Berlinie w 2018 roku - Frank Kowalski.

Również strona izraelska poparła wspólną ideę. Nie jest to jednak na ten moment oficjalna deklaracja.

"Przeprowadzenie Igrzysk Olimpijskich w Berlinie, w stulecie hitlerowskiej olimpiady z 1936 roku, przypomniałoby nam wszystkim mroczną epokę, której doświadczyliśmy i byłoby to wysłaniem do świata silnego przesłania o wartościach, które musimy podtrzymywać" - oświadczył Izraelski Komitet Olimpijski.

A


Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL