Reklama

Reklama

BBC odebrało Armstrongowi tytuł sportowej osobowości 2003 roku

Brytyjska stacja telewizyjna BBC ogłosiła we wtorek, że odbiera Amerykaninowi Lance'owi Armstrongowi tytuł sportowej osobowości 2003 roku. Nastąpiło to dwa dni po wręczeniu tej nagrody za rok 2012 innemu kolarzowi, Brytyjczykowi Bradleyowi Wigginsowi.

Zarząd BBC postanowił pozbawić Armstronga tego wyróżnienia po tym, jak w październiku Amerykańska Agencja Antydopingowa (USADA) nałożyła na niego dożywotną dyskwalifikację i odebrała mu siedem zwycięstw w Tour de France. Usankcjonowała to następnie Międzynarodowa Unia Kolarska (UCI), która nakazała mu też zwrot kilku milionów dolarów, nagród za triumfy w Wielkiej Pętli. Unieważniono wszystkie jego wyniki, począwszy od 1 sierpnia 1998 roku.

Od 2003 roku uznania w prestiżowym plebiscycie nie znalazł żaden przedstawiciel kolarstwa, do 59. edycji, w której ponad 30 procent głosów otrzymał Wiggins, pierwszy brytyjski triumfator TdF oraz mistrz olimpijski w jeździe indywidualnej na czas. Pokonał innych złotych medalistów igrzysk w Londynie - siedmioboistkę Jessicę Ennis oraz tenisistę Andy'ego Murraya, który triumfował też w wielkoszlemowym US Open.

Reklama

Wśród sportowców zagranicznych najwyżej oceniono mistrza świata w biegu na 100, 200 m i w sztafecie 4x100 m Jamajczyka Usaina Bolta. Laureatem ankiety BBC został on po raz trzeci.

Wasze komentarze
No hate

Wyrażaj emocje pomagając!

Grupa Interia.pl przeciwstawia się niestosownym i nasyconym nienawiścią komentarzom. Nie zgadzamy się także na szerzenie dezinformacji.

Zachęcamy natomiast do dzielenia się dobrem i wspierania akcji „Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy” na rzecz najmłodszych dotkniętych tragedią wojny. Prosimy o przelewy z dopiskiem „Dzieciom Ukrainy” na konto: ().

Możliwe są również płatności online i przekazywanie wsparcia materialnego. Więcej informacji na stronie: Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy