Ammann pokonany, Małysz 18.

Austriak Gregor Schlierenzauer wygrał niedzielny konkurs Pucharu Świata w skokach narciarskich w szwajcarskim Engelbergu. Adam Małysz zajął 18. miejsce. ZOBACZ ZAPIS RELACJI NA ŻYWO!

Gregor Schlierenzauer za dwa skoki na odległość 133,5 m otrzymał notę 264,1 pkt. Na drugiej pozycji został sklasyfikowany Austriak Wolfgang Loitzl - 262,4 pkt (132,5/133,0), trzeci był lider Pucharu Świata Szwajcar Simon Ammann - 260,0 pkt (131,5/136,0).

Adam Małysz zajął 18. miejsce z notą 221,2 pkt po skokach 122,5 i 124,0 m.

Schlierenzauer był liderem konkursu po pierwszej serii, w której oddał najdłuższy skok wśród pięćdziesięciu zawodników - 133,5 m. Drugi był Austriak Wolfgang Loitzl - 123,5 m, trzeci lider Pucharu Świata Szwajcar Simon Ammann - 131,5 m.

Adam Małysz zajmował 22. miejsce po skoku na odległość 122,5 m. Drugi z Polaków Marcin Bachleda oddał krótki skok - 115,5 m i zajął w konkursie 48. miejsce, nie awansując do serii finałowej.

Trzej pozostali reprezentanci Polski Łukasz Rutkowski, Kamil Stoch i Piotr Żyła nawet nie przebrnęli kwalifikacji. Po tygodniowych treningach w Ramsau są nadal w słabiutkiej formie.

W serii finałowej najdłuższy skok miał Ammann - 136,0 m, ale nie wystarczyło mu to do poprawienia swojej pozycji w klasyfikacji końcowej konkursu. Szwajcar utrzymał 3. miejsce zajmowane po 1. serii. W Engelbergu bardzo dobrze wypadł Austriak Wolfgang Loitzl zajmując drugie miejsce.

Gromkie brawa od publiczności otrzymał zdobywca Pucharu Świata w sezonie 2007/2008 Austriak Thomas Morgenstern. W kwalifikacjach Morgenstern miał tuż po lądowaniu groźnie wyglądający upadek, podczas którego połamały się obie narty.

Mocno poobijany zawodnik na rezerwowych nartach wystartował w 1. serii, skoczył 125,0 m i zajmował 10. miejsce. W drugim skoku wylądował o dziewięć metrów dalej i ostatecznie został w konkursie sklasyfikowany na 7. pozycji.

Za tydzień, w niedzielę 28 grudnia, o godzinie 16.30, rozpoczną się w Oberstdorfie kwalifikacje do pierwszego, poniedziałkowego konkursu Turnieju Czterech Skoczni.

Zobacz wyniki niedzielnego konkursu a także klasyfikację generalną Pucharu Świata!!