Reklama

Reklama

Adrian Zieliński - mistrz olimpijski, świata i Europy

Adrian Zieliński (Tarpan Mrocza) uzyskał 390 kg i triumfował w kategorii 94 kg w mistrzostwach Europy w podnoszeniu ciężarów rozgrywanych w Tel Awiwie. Drugie miejsce zajął młodszy z braci Tomasz - 380 kg. Zieliński zdobył pierwszy w karierze tytuł mistrza Europy, wcześniej był mistrzem świata w 2010 roku i olimpijskim w Londynie w 2012 w kategorii 85 kg.

Urodził się 28 marca 1989 roku w Nakle nad Notecią. Wraz z rodzicami mieszka w Mroczy, małym mieście w województwie pomorsko-kujawskim.

Od początku kariery jest zawodnikiem klubu Tarpan, gdzie trenuje wraz z bratem Tomaszem. Już kilka razy otrzymał propozycję zmiany barw, ale nigdy się na to nie zdecydował. Jak sam mówi - jest dumny z klubu, w którym jest od początku.

W pierwszych latach treningu jego szkoleniowcem klubowym był Ireneusz Chełmowski, który zmarł w lipcu 2011 po krótkiej chorobie. Zieliński wiele razy podkreśla, że swoje największe sukcesy zawdzięcza właśnie temu trenerowi, który ukształtował go jako sportowca. Jemu też zadedykował złoty medal wywalczony w igrzyskach w Londynie.

Reklama

Podnoszeniem ciężarów zainteresował się jako siedmiolatek. Początkowo traktował sport wyłącznie jako zabawę, formę zabicia wolnego czasu, którego młodzież miała w Mroczy bardzo wiele. Dopiero w gimnazjum na poważnie zajął się treningiem, właśnie za sprawą Chełmowskiego.

Obecnie trenuje w Tarpanie pod okiem Jerzego Śliwińskiego.

W kadrze przez kolegów nazywany jest "Marian", "Ziela". Na pytanie, co najbardziej lubi, odpowiada - przekraczać kolejne bariery. Nie ma swojego sportowego idola, za największego sztangistę wszech czasów uważa natomiast reprezentanta ZSRR Jurika Wardanjana.

Po zajęciach lubi dobrze zjeść, ulubiona potrawa to żeberka z kiszoną kapustą i kaszą. Lubi czytać książki, obejrzeć dobry film. Ulubiony to "Zielona Mila".

W życiu najbardziej ceni szczerość, nie znosi natomiast chamstwa i kłamców. Gdyby nie zaczął trenować podnoszenia ciężarów, zostałby kulturystą.

Po igrzyskach w Londynie miał problemy zdrowotne, walczył z nimi jeszcze w ubiegłym roku przed październikowymi mistrzostwami świata we Wrocławiu, gdzie w 85 kg był czwarty. W tym roku na zdrowie nie narzeka, "odpukać - mówi - jest dobrze, nic mnie nie boli, mogę trenować bez ograniczeń".

Adrian Zieliński - sylwetka:

urodzony 28 marca 1989 roku w Nakle nad Notecią.

wzrost: 180 cm

waga: 94 kg

największe sukcesy:

igrzyska olimpijskie

1. miejsce kat. 85 kg (2012, Londyn)

mistrzostwa świata

1. miejsce kat. 85 kg (2010, Antalya)

3. miejsce kat. 85 kg (2011, Paryż)

4. miejsce w kat. 84 kg (2013, Wrocław)

mistrzostwa Europy

1. miejsce w kat. 94 kg (2014, Tel Awiw)

akademickie MŚ

1. miejsce 94 kg (2010)

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL