Reklama

Reklama

35 lat temu Polka przepłynęła Kanał La Manche

35 lat temu Teresa Zarzeczańska jako pierwsza z Polaków przepłynęła wpław Kanał La Manche w czasie 11 godzin i 10 minut. Z tej okazji w Poznaniu otwarto wystawę i zorganizowano spotkanie z uczestnikami wyprawy.

Na wystawie w Domu Żołnierza w Poznaniu można oglądać odznaczenia i zdobyte medale Zarzeczańskiej, stare wycinki z gazet, zdjęcia, broszury, portrety, fragmenty z zagranicznych książek poświęcone jej osiągnięciom.

Można także nabyć jej książkę, w której opisuje swoje przeżycia sprzed 35 lat. "Kraulem przez Kanał La Manche".

Zarzeczańska stanęła na plaży Szekspira w Dover 30 sierpnia 1975 roku. Data nie była przypadkowa, 100 lat wcześniej kapitan Matthew Webb po raz pierwszy przepłynął wpław Kanał. Od tamtej pory około 1200 osób podążyło jego śladem. Z Polaków wyczyn Zarzeczańskiej powtórzyli Romuald Szopa z Katowic w 1972 roku w czasie 12 godzin i 42 minut oraz w 2010 r. Katarzyna Frąckowska ze Słupska. Zajęło jej to ponad 16 godzin.

Reklama

"W tamtym czasie nie należałam do wybrańców. Czułam się niedowartościowana. Gdy nie zrealizowałam się na olimpiadach, postanowiłam zrobić coś, co będzie ponad tym. Sama musiałam walczyć o swoje marzenie" - wspomina po latach Zarzeczańska. Jak powiedziała PAP, przez trzy lata sama przygotowywała się do starcia z Kanałem. Sama organizowała sobie treningi, a żeby na nie zarobić, pracowała jako nauczycielka.

Po dwóch latach przygotowań i czekania znalazła sponsorów. Teofil Różański, honorowy komandor Klubu Płetwonurków LOK "Delfin" namówił ją do wstąpienia do Ligi Płetwonurków LOK. Właśnie w barwach Poznańskiego LOK-u Zarzeczańska zdobywała tytuły mistrza Polski w nurkowaniu swobodnym.

Reprezentowała LOK także na imprezach europejskiej rangi ustanawiając trzy rekordy Polski. Sukcesy odniosła też w maratonach pływackich Marynarki Wojennej RP W zatoce Gdańskiej i Puckiej w latach 1973-1975.

Tak przygotowania do wyprawy wspomina Teofil Różański. "Podjąć się pierwszej polskiej wyprawy i to z bohaterem w spódnicy było trudnym wyzwaniem. Gdyby ówczesny prezydent miasta nie przeznaczył kilkudziesięciu tysięcy na wyprawę, zamiast planowo na drogi, nic by się nie wydarzyło. Nasz transport- hotel na kółkach, to był tarpan z przyczepą. Nikt z nas nie myślał, co kobiecie potrzebne w podróży. Mieliśmy namiot, 20 kg chleba, 2 szynki i trochę innego jedzenia"- powiedział podczas otwarcia wystawy Różański, który kierował wyprawą.

W ekipie znaleźli się także: płetwonurek Mirosław Rybkowski, lekarz także płetwonurek Zbigniew Michalak oraz kierowca tarpana, żeglarz Adam Dźwikowski.

Po pokonaniu Kanału Zarzeczańska nie spoczęła na laurach. Po 17 latach powróciła, organizując pierwsze polskie sztafety kobiece, które ustanowiły w latach 1992-1994 pięć rekordów świata i pokonały najdłuższą na świecie trasę jednoetapowego maratonu z Kołobrzegu na Bornholm, liczącą prawie 95 km.

Teresa Zarzeczańska startuje nadal, i to z sukcesami, wygrywając w swej kategorii wiekowej zawody międzynarodowe, najczęściej w stylu klasycznym, ale też w stylu zmiennym i dowolnym. Jest brązową medalistką mistrzostw świata weteranów (masters) na dystansie 50 m st. klasycznym.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama