Reklama

Reklama

1. liga: Trzech faworytów, dwa miejsca

Piłkarze pierwszej ligi powracają na boiska po zimowej przerwie. O dwa premiowane awansem miejsca powinny walczyć trzy zespoły: ŁKS Łódź, Podbeskidzie Bielsko-Biała i Piast Gliwice. Z kolei degradacją zagrożona jest przynajmniej połowa drużyn.

W przypadku pierwszej ligi przerwa była wyjątkowo długa - trwała od 19 listopada. Na dodatek dla dwóch drużyn pauza jeszcze bardziej się wydłuży. W związku z niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi Wydział Gier PZPN przełożył zaplanowany na 5 marca mecz MKS Kluczbork - Ruch Radzionków (nowy termin - 6 kwietnia).

Na półmetku ŁKS wyprzedza Podbeskidzie o jeden punkt, a Piasta - o cztery. Zimą w Łodzi tradycyjnie sprowadzono piłkarzy z bogatą przeszłością w ekstraklasie. Do Marcina Adamskiego, Marcina Mięciela czy Marcina Smolińskiego dołączyli Maciej Bykowski i Marcin Kaczmarek.

Reklama

Wzmocnił się także wicelider. W trakcie zimowego okienka do Podbeskidzia trafili m.in. Marek Sokołowski oraz Czech Frantisek Metelka. Z kolei Piasta, który z uwagi na budowę stadionu będzie musiał grać w Wodzisławiu, wzmocnili Igor Lewczuk i Słowak Rudolf Urban.

W pierwszej tegorocznej kolejce ŁKS już w piątek zagra w Szczecinie z Pogonią. Przed sezonem taki mecz były hitem, ale Portowcy spisują się bardzo słabo w rozgrywkach. Naszpikowana znanymi zawodnikami drużyna zajmuje na półmetku dopiero 14. miejsce, dlatego zimą doszło w niej do rewolucji kadrowej - zespół opuścili m.in. ikona klubu Olgierd Moskalewicz, a także Tomasz Parzy, Marcin Nowak i Marcin Bojarski.

W czasie zimowej przerwy najwięcej mówiono o... szesnastej w tabeli Warcie Poznań. Głównie za sprawą nowej pani prezes (była fotomodelka Izabella Łukomska-Pyżalska), ale również dzięki licznym transferom. Wraz ze zmianą władz w klubie pojawiły się bowiem pieniądze, a zespół wzmocniło aż dziewięciu piłkarzy, większość z ekstraklasową przeszłością, np. Andrzej Bledzewski, Krzysztof Gajtkowski, Artur Marciniak i Maciej Scherfchen.

Dalekie miejsce na półmetku skazuje jednak poznaniaków na walkę o uniknięcie degradacji. O wyższych celach będzie można pomyśleć dopiero w następnym sezonie, oczywiście pod warunkiem utrzymania się Warty w pierwszej lidze.

W porównaniu z rundą jesienną mamy "nową" drużynę w pierwszej lidze. Nowość polega na zmianie nazwy jednego z klubów - dawny Górnik Łęczna to obecnie GKS Bogdanka.

Zakończenie rozgrywek zaplanowano na 11 czerwca. Do ekstraklasy awansują dwa zespoły, a do drugiej ligi spadną cztery.

Program meczów 18. kolejki pierwszej ligi:

4 marca, piątek

Pogoń Szczecin - ŁKS Łódź (godz. 20.00, sędzia Paweł Raczkowski z Warszawy)

5 marca, sobota

Piast Gliwice - Odra Wodzisław (15.00, mecz w Wodzisławiu, Sebastian Jarzębak z Bytomia)

Sandecja Nowy Sącz - GKP Gorzów Wlkp. (15.00, Tomasz Kwiatkowski z Warszawy)

Flota Świnoujście - KSZO Ostrowiec Św. (15.00, Krzysztof Jakubik z Siedlec)

Podbeskidzie Bielsko-Biała - Kolejarz Stróże (17.00, Artur Radziszewski z Warszawy)

Bogdanka Łęczna - Górnik Polkowice (17.00, Daniel Kruczyński z Żywca)

6 marca, niedziela

Termalica Bruk-Bet Nieciecza - Warta Poznań (11.30, Erwin Paterek z Świdnika)

Dolcan Ząbki - GKS Katowice (13.00, Jarosław Rynkiewicz ze Szczecina)

6 kwietnia, środa

MKS Kluczbork - Ruch Radzionków

Mecz w pierwotnym terminie (5 marca) został odwołany z powodu złych warunków atmosferycznych

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje