Reklama

Reklama

1. etap Tour de France: Zwycięstwo Gilberta, pech Contadora

Philippe Gilbert wygrał na wzgórzu Mont des Alouettes, po indywidualnej akcji, pierwszy etap kolarskiego Tour de France i zdobył żółtą koszulkę lidera. Mistrz Belgii o kilka sekund wyprzedził Australijczyka Cadela Evansa.

Ogromnego pecha miał faworyt wyścigu Hiszpan Alberto Contador. Kilka kilometrów przed metą odpadł z peletonu z powodu kraksy i stracił około półtorej minuty.

Etap kończył się krótkim, ale dość stromym podjazdem. To była wymarzona okazja dla specjalisty od klasyków - Gilberta, którego rozprowadzali zawodnicy ekipy Omega Pharma. Półtora kilometra przed metą mocno zaatakował i uzyskał bezpieczną przewagę nad rywalami.

Drugie miejsce, ze stratą trzech sekund, zajął Australijczyk Cadel Evans, a na trzeciej pozycji finiszował na czele 30-osobowej rozciągniętej grupy mistrz świata Norweg Thor Hushovd. Kolejność i różnice czasowe w klasyfikacji generalnej są identyczne, ponieważ w tegorocznym wyścigu nie są przyznawane bonifikaty.

Reklama

Z kolarzy, którzy aspirują do odegrania głównych ról w wyścigu, w czołówce - oprócz Evansa - przyjechali Belg Juergen van den Broeck, Luksemburczyk Frank Schleck i Niemiec Andreas Kloeden. W pierwszej grupie znalazł się też debiutujący w "Wielkiej Pętli" Maciej Paterski, zajmując 22. miejsce.

Contador i jego najgroźniejszy konkurent - młodszy brat Franka, Andy Schleck - przyjechali razem, opóźnieni wskutek kraks, ale w klasyfikacji generalnej różnica między nimi wynosi... 1 minutę i 14 sekund na korzyść Luksemburczyka. Schleck skorzystał z punktu regulaminu, mówiącego o tym, że jeśli do kraksy dojdzie na ostatnich trzech kilometrach, a to był jego przypadek, będzie sklasyfikowany w czasie pierwszej grupy. Contador został zablokowany we wcześniejszym karambolu - dziewięć kilometrów przed metą.

W kraksie, ale już w strefie ochronnej, uczestniczyli także m.in. lider "polskiej" grupy Liquigas - Ivan Basso oraz Holender Robert Gesink.

Philippe Gilbert, lider światowego rankingu, sprawił sobie prezent na 29. urodziny, które będzie obchodzić we wtorek. Belg od 13 kwietnia nie przegrał ani jednego wyścigu. Triumfował kolejno w Strzale Brabanckiej, w trzech klasykach ardeńskich (Amstel Gold Race, Strzała Walońska, Liege-Bastogne-Liege), w Dookoła Belgii, Ster Elektrotoer, a w minioną niedzielę - w krajowych mistrzostwach. W Tour de France startuje po raz piąty, ale wcześniej... nie wygrał żadnego etapu.

Wyniki 1. etapu, Passage du Gois - Mont des Alouettes (191,5 km):

1. Philippe Gilbert (Belgia/Omega Pharma) - 4:41.31

2. Cadel Evans (Australia/BMC) strata 3 s

3. Thor Hushovd (Norwegia/Garmin-Cervelo) 6

4. Jose Joaquin Rojas (Hiszpania/Movistar)

5. Juergen Van den Broeck (Belgia/Omega Pharma)

6. Geraint Thomas (Wielka Brytania/Sky)

7. Andreas Kloeden (Niemcy/Radioshack)

8. Rein Taaramae (Estonia/Cofidis)

9. Chris Horner (USA/Radioshack)

10. Tony Martin (Niemcy/HTC)

..

22. Maciej Paterski (Polska/Liquigas) ten sam czas

35. Alberto Contador (Hiszpania/Saxo Bank) 1.20

39. Andy Schleck (Luksemburg/Leopard)

53. Ivan Basso (Włochy/Liquigas) ten sam czas

140. Sylwester Szmyd (Polska/Liquigas) 2.36

151. Maciej Bodnar (Polska/Liquigas) 3.05

klasyfikacja generalna:

1. Gilbert - 4:41.31

2. Evans 3 s

3. Hushovd 6

4. Rojas

5. Van Den Broeck

6. Thomas

7. Kloeden

8. Taaramae

9. Horner

10. Martin

22. Paterski

33. Andy Schleck ten sam czas

..

82. Contador 1.20

156. Szmyd 2.36

163. Bodnar 3.05

Reklama

Reklama

Reklama