Reklama

Reklama

Trener tłumaczy zamieszanie z meczem Radwańskiej

Opady deszczu, które mocno sparaliżowały plan gier w drugim tygodniu wielkoszlemowego turnieju na trawie w Wimbledonie (pula nagród 16,1 mln funtów) sprawiły, że występ na Korcie Centralnym z rozsuwanym dachem jest najbardziej pożądaną rzeczą wśród tenisistów.

"Wyznaczenie meczu na Korcie Centralnym daje gwarancję, że nie będzie przerywany przez deszcz, więc na pewno skończy się danego dnia, bez żadnego przekładania. Jeśli niekorzystne prognozy się potwierdzą, to wolałabym grać półfinał jednak przy zasuniętym dachu, a nie tak jak ostatnio trzy czwarte meczu w deszczu i z kilkoma przerwami. Zresztą mój katar to właśnie skutek wiatru i deszczowej pogody, niestety. Pod dachem nie ma wiatru i opadów, więc są prawie idealne warunki, gra się na pewno lepiej, bez efektu nieobliczalności, która czasem wypacza tenis" - uważa Agnieszka Radwańska, która w Londynie się przeziębiła.

Reklama

Rozstawiona z numerem trzecim krakowianka zmierzy się w czwartek z Niemką polskiego pochodzenia Angelique Kerber (nr 8.). Będzie to ich piąte spotkanie, a bilans dotychczasowych wynosi 2-2. Zanim osiągnęła swój pierwszy wielkoszlemowy półfinał, we wtorek stoczyła na korcie numer 1 zacięty trzysetowy mecz w deszczu i wietrze, przerwany przez opady i zapadające ciemności przy stanie 4:4 w decydującej partii.

Nieoczekiwanie, tuż przed godziną 22, tenisistki weszły na Kort Centralny, gdzie pod dachem dokończyły mecz, zwycięski dla Polki. Zgodnie z regulaminem Międzynarodowej Federacji Tenisowej (ITF), która jest organizatorem turniejów Wielkiego Szlema, spotkania rozpoczęte muszą być dokończone na tym samym korcie.

"Regulamin ITF jasno mówi, że nie wolno zmieniać kortów w trakcie rozgrywania meczów. Jednak w sytuacji, w jakiej organizatorzy się w tym roku znaleźli przez fatalna pogodę, gotowi są "łamać" wszelkie przepisy, żeby tylko nadrabiać zaległości. Na przykład dokończenia meczów planują następnego dnia jako pierwsze, a regulamin mówi, że powinny być wyznaczone jako drugie. Pewnie zaraz skrócą rozgrywanie debli do dwóch wygranych setów. O ile wiem rozważają rozegranie meczów juniorów na treningowych kortach w Aorangi Park. W sytuacji zagrożenia, że turniej może nie skończyć się zgodnie z planem, mogą zrobić wszystko, żeby zmieścić się w terminie" - powiedział trener krakowianki Tomasz Wiktorowski.

"Trochę się w tym wszystkim zakręcili, bo wczoraj sędzia na stołku ogłosiła, że mecz definitywnie przerwano. Mnie, trenerowi organizatorzy powiedzieli, że został przełożony na środę. Natomiast Agnieszka, jak tylko weszła do szatni, dowiedziała się od supervisora, że jeśli tylko mecz Azarenki z Paszek skończy się przed godziną 23, to wejdzie na Kort Centralny. Pamiętajmy, że jest przepis, choć może bardziej zalecenie, że w uzasadnionych wypadkach decyzje podejmuje supervisor. We wtorek organizatorzy jasno powiedzieli, że chcą dokończyć ćwierćfinały" - dodał.

Przeniesienie meczu Radwańskiej i Kirilenko pod dach nastąpiło dzień po tym, jak na podobną decyzję organizatorzy turnieju nie zdecydowali się wobec Szkota Andy'ego Murraya (4.). Mecz Brytyjczyka z Chorwatem Marinem Cilicem (16.) w poniedziałek wieczorem przerwał deszcz w połowie drugiego seta. Został wznowiony następnego dnia, przed występem Polki.

Brytyjska prasa nie omieszkała zarzucić dyrektorowi turnieju, że nie dba o "dobro narodowe", że powinien zadbać o to, by tenisista gospodarzy nie musiał walczyć również z pogodą.

Sam Murray w rozmowie z dziennikarzem "The Times" zbagatelizował tę sytuację i wykazał się dyplomacją: "Nie mam do nikogo pretensji, bo przecież na Korcie Centralnym grali wtedy tenisiści, którzy na to jak najbardziej zasłużyli. Przecież Novak Djokovic broni tu tytułu sprzed roku, a Roger Federer wygrywał ten turniej już sześć razy".

To zamieszanie nie zmienia faktu, że w czwartek półfinały kobiet zostaną rozegrane na Korcie Centralnym, nawet jeśli cały dzień będzie padać deszcz.

INTERIA.PL zaprasza na relację na żywo - początek o godz. 14 w czwartek

Reklama

Reklama

Reklama