Rozstawiona z numerem trzecim Maria Szarapowa wygrała z turniejową "siódemką" Flavią Pennettą 7:5, 6;1 w meczu Grupy Czerwonej mistrzostw WTA, które odbywają się w Singapurze. Rosjanka z kompletem zwycięstw wygrała grupę, ale zapewniła też awans do półfinału z drugiego miejsca Agnieszce Radwańskiej!
Polka wcześniej w czwartek wykonała swoją część planu. Po dwóch porażkach w poprzednich spotkaniach, 26-letnia krakowianka, rozstawiona z numerem piątym, wreszcie odniosła zwycięstwo, pokonując turniejową "jedynkę" Rumunkę Simonę Halep 7:6 (7-5), 6:1, czym przedłużyła swoje szanse.
"Jedyne, co mogę teraz zrobić, to oglądać ten mecz i trzymać kciuki za Marię" - przyznała Radwańska, której najlepszym wynikiem w mistrzostwach WTA jest właśnie półfinał, do którego dotarła wcześniej dwukrotnie.
I wystąpi w nim po raz trzeci, bo Szarapowa pokonała w dwóch setach Pennettę, wyrównując bilans w bezpośrednich meczach na 3-3.
"Jadę do domu i wybieram się na wakacje. Myślę, że za mną dobry rok" - mówiła Halep, która po porażce z Polką zakończyła swój udział w turnieju, gdzie w zeszłym roku dotarła do finału.
Lepiej spotkanie Pennetty z Szarapową rozpoczęła ta pierwsza tenisistka. Włoszka już w pierwszym gemie przełamała podanie rywalki, a w piątym miała kolejne dwa break-pointy, ale Rosjanka je obroniła.
W ósmym gemie Szarapowa odrobiła straty, a w kolejnym utrzymała własny serwis, wychodząc na pierwsze prowadzenie w meczu (5:4).
Potem obie zawodniczki wygrywały własne podania, aż do 12. gema, kiedy znowu lepsza okazała się Rosjanka. Pennetta obroniła pierwszą piłkę setową wygrywającym serwisem, ale przy kolejnej zabrakło już pierwszego podania, a po drugim Maria zaatakowała, zdobywając punkt spod siatki (7:5.). Szarapowa tym samym zapewniła sobie pierwsze miejsce w Grupie Czerwonej.
Drugą partię lepiej zaczęła sześciokrotna triumfatorka turniejów Wielkiego Szlema. Wyszła na prowadzenie 3:0 z jednym przełamaniem. Potem Włoszka z trudem utrzymała własny serwis, ale na więcej jej nie było stać. Szarapowa wygrała trzy następne gemy, zwyciężając 6:1.
Szarapowa awansowała do półfinału z pierwszego miejsca w tabeli. Radwańska uplasowała się na drugiej pozycji i w kolejnej fazie zmierzy się z pierwszą zawodniczką z Grupy Białej, która zakończy swoje gry w piątek. W tym momencie prowadzi w niej Hiszpanka Garbine Muguruza, która wyprzedza Niemkę Angelique Kerber i Czeszki Petrę Kvitovą oraz Lucie Szafarzovą. Jutro zagrają ze sobą Muguruza z Kvitovą i Kerber z Szafarzovą. Każda z nich ma jeszcze szansę na wyjście z grupy.
To był ostatni występ Pennetty w zawodowym tenisie, która po zwycięstwie w US Open 2015, zapowiedziała, że po tym sezonie kończy karierę.
Agnieszka Radwańska (Polska, 5.) - Simona Halep (Rumunia, 1.) 7:6 (7-5), 6:1
Maria Szarapowa (Rosja, 3.) - Flavia Pennetta (Włochy, 7.) 7:5, 6:1
M Z P sety
1. Maria Szarapowa (Rosja) 3 3 0 6-1
2. Agnieszka Radwańska (Polska) 3 1 2 3-4
3. Simona Halep (Rumunia) 3 1 2 2-4
4. Flavia Pennetta (Włochy) 2 1 2 2-4
Co? Gdzie? Kiedy? Bądź na bieżąco i sprawdź Sportowy Kalendarz!