Reklama

Reklama

II Memoriał Władysława Radwańskiego w weekend w Krakowie

30 i 31 maja w Krakowie odbędzie się II Memoriał Władysława Radwańskiego, zmarłego przed dwoma laty dziadka naszych eksportowych tenisistek - Agnieszki i Urszuli, który zapewnił im wsparcie finansowe na wczesnym etapie ich kariery. - Moich córek należy się spodziewać w niedzielę, kiedy nastąpi zakończenie turnieju - stwierdził Robert Piotr Radwański, syn Władysława.

30 i 31 maja w Krakowie odbędzie się II Memoriał Władysława Radwańskiego, zmarłego przed dwoma laty dziadka naszych eksportowych tenisistek - Agnieszki i Urszuli, który zapewnił im wsparcie finansowe na wczesnym etapie ich kariery. - Moich córek należy się spodziewać w niedzielę, kiedy nastąpi zakończenie turnieju - stwierdził Robert Piotr Radwański, syn Władysława.

Pierwsza edycja imprezy odbyła się przed rokiem. Podobnie jak wtedy, taki i teraz memoriał zostanie rozegrany na kortach WKS Wawel. Pomysłodawcą i organizatorem zawodów jest Piotr Radwański, ojciec i pierwszy trener Agnieszki i Urszuli. - Liczymy na dobrą pogodę, ale to już będzie mój tata załatwiał - mówił Piotr Radwański.

II Memoriał Władysława Radwańskiego będzie rozgrywany w pięciu kategoriach: senior, VIP, rodzice-nauczyciele-absolwenci STO 64 oraz uczniowie STO 64 (szkoła podstawowa, a w drugiej grupie gimnazjum i liceum). - To jest trochę inna konwencja niż w zeszłym roku, więcej będzie dzieci i młodzieży. W tym roku głównym organizatorem jest Zespół Szkół Ogólnokształcących STO im. Juliusza Słowackiego (pan Władysław w nim uczył - przyp. red.) - powiedział nam Piotr Radwański.

Reklama

Początek zawodów w sobotę o 10.00. Godzinę wcześniej rozpoczną się zapisy. W sobotę turniej potrwa do 16, natomiast w niedzielę od 10 do 14. 31 maja o 9 planowane jest złożenie kwiatów na grobie Władysława Radwańskiego na cmentarzu Rakowickim.

- Nie ma osobistych zaproszeń, niech się nikt nie martwi. Jak ktoś się pojawi o 9 w sobotę na kortach Wawelu, to raczej na 90 procent zagra, chyba że będzie jakiś nadkomplet, w co raczej wątpię. Weryfikacja potrwa godzinę - tłumaczył Piotr Radwański. - Mnie interesuje, żeby wpisać go w kalendarz turniejów dla młodzieży do lat 12 czy 14. Na razie jednak ta koncepcja upadła - dodał.

Na turnieju nie zabraknie ukochanych wnuczek pana Władysława. - Na pewno będzie Ula, Agnieszka prawdopodobnie też, bo niestety będzie wtedy w Polsce. Żal mi, bo myślałem, że nie będzie miała czasu - stwierdził ich ojciec.

Taka możliwość powstała, ponieważ obie tenisistki odpadły już z wielkoszlemowego Rolanda Garrosa, który do 7 czerwca odbywa się w Paryżu. Urszula przegrała w pierwszej rundzie kwalifikacji, a Agnieszka w pierwszej rundzie turnieju głównego.

- Chciałbym zaprosić wszystkich kibiców tenisa i znajomych mojego ojca. Dziękuję wszystkim, przede wszystkim organizatorem, którzy to ze mną robią i pamiętają o moim tacie, bo dzięki nim ten turniej żyje. Dziękuję w imieniu moich córek, swoim własnym i mojej mamy Basi, bo przecież dzisiaj jest Dzień Matki, która odegrała bardzo istotną rolę w naszym sportowym życiu - zakończył Piotr Radwański.

II Memoriał Władysława Radwańskiego:

senior (debel losowany) *przyjaciele Władysława Radwańskiego

VIP (debel losowany) * zaproszeni goście przez rodzinę Radwańskich

rodzice, nauczyciele, absolwenci STO64 (debel losowany)

uczniowie STO 64 szkoła podstawowa od 4 klasy (gra indywidualna)

uczniowie STO 64 gimnazjum i liceum (gra indywidualna)

* w każdej kategorii mogą wziąć udział zarówno kobiety jak i mężczyźni

Wpisowe za udział w turnieju wynosi 20 zł (wpłacają je osoby/kategorie, takie jak senior, VIP, rodzice, absolwenci). Z wpisowego zwolnieni są uczniowie i nauczyciele.

Władysław Radwański urodził się w 1932 roku w Krakowie. Początkowo trenował piłkę nożną i od 1947 grał w zespole juniorskim Cracovii. Następnie trafił do sekcji hokejowej Cracovii, której  zawodnikiem był do 1960 roku. W 1959 wraz z drużyną wywalczył awans do ówczesnej I ligi. Po zakończeniu kariery zawodniczej przez siedem lat był szkoleniowcem reprezentacji Polski juniorów (1964-1970), w tym na mistrzostwach Europy w tej kategorii wiekowej (1968-1970). W latach 1970-1986 był trenerem Cracovii, w tym dwukrotnie szkoleniowcem pierwszej drużyny. Łącznie przez 24 lata pracował jako trener hokejowy.

Absolwent Wyższej Szkoły Wychowania Fizycznego w Krakowie. Był nauczycielem wychowania fizycznego. Przez wiele lat pracował w Szkole Podstawowej nr 29 w dzielnicy Podgórze. Pracował także w Zespole Szkół Ogólnokształcących im. Juliusza Słowackiego Społecznego Towarzystwa Oświatowego w Krakowie. Po przejściu na emeryturę także w Szkole Społecznej nr 10.

Zmarł wskutek choroby nowotworowej. 17 sierpnia 2013 został pochowany na cmentarzu Rakowickim w Krakowie.

Memoriał Władysława Radwańskiego, 30-31 sierpnia 2014 r., Kraków. Wyniki:

- kategoria VIP:

1.   Hendrik Boetteher, Tomasz Kaliski

2.   Jan Nowak, Jacek Pajdak

3.  Bartłomiej Ptak, Stanisław  Obidowicz

- kategoria VIP senior:

1.  Wojciech Litwicki, Józef Caputa

2.  Janusz Mączka, Kazimierz Chojnacki

3.  Wojciech Skrzyński,  Andrzej Łobodziński

- kobiety:

1. Małgorzata Andrzejczuk

2. Magdalena Walkowicz

3. Dominika Klimas

- absolwenci ZSO STO 64:

1.  Filip Walkowicz

2.  Jacek Trzciński

3.  Wojciech Pietrzyk

Reklama

Reklama

Reklama