Historia IO - Squaw Valley 1960

Pierwsza zimowa olimpiada w USA od 1932 roku odbywała się w drugorzędnym kurorcie w Kalifornii nieopodal Lake Tahoe, który nie miał nawet toru bobslejowego, a w dniach poprzedzających ceremonię otwarcia brakowała śniegu. Na szczęście tuż przez rozpoczęciem przez 11 godzin padał biały puch i impreza rozpoczęła się przy sprzyjającej aurze.

W hali Blyth Arena niedoceniany team amerykański zdobył złoty medal, pokonują na swojej drodze ZSRR i Kanadę. Był to pierwszy olimpijski triumf USA w hokeju na lodzie.

Także w Blyth Arena odbywały się konkurencje łyżwiarstwa figurowego. Carol Heiss i David Jenkins wygrali odpowiednio konkurencję solistek i solistów. Tuż po igrzyskach Heiss wyszła za starszego brata Jenkinsa, Hayesa - złotego medalistę z 1956 roku.

W łyżwiarstwie szybkim Jewgienij Grishin wygrał 500 i 1500 metrów na drugich igrzyskach z rzędu. W Squaw Valley po raz pierwszy w tej konkurencji mogły występować kobiety i zawodniczka ZSRR Lydia Skoblikova zwyciężyła dwukrotnie , na 1500 i 3000 metrów. Na dystansie 1500 metrów na podium stanęły dwie Polki Elwira Seroczyńska zdobyła srebrny medal, a Helena Pilejczykowa brązowy.

W wieku 35 lat trzykrotny olimpijczyk, fiński biegacz Veikko Hakulinen był jedynym zawodnikiem, który w Squaw Valley zdobył trzy medale (łącznie siedem w karierze).

Szwed Klas Lestander wygrał pierwszy w historii olimpiad bieg biathlonowy. Lestander uzyskał wprawdzie dopiero 15. czas na 20-kilometrowej trasie, ale był bezbłędny przy 20 oddanych strzałach.

Medale dla polski w łyżwiarstwie szybkim (1500 m) zdobyły: Elwira Seroczyńska (srebro) i Helena Pilejczyk (brąz).