Historia IO - Sapporo 1972

Największy skandal w 48-letniej historii zimowych olimpiad wybuchł na trzy dni przed ceremonią otwarcia. Odchodzący przewodniczący MKOl Avery Brundage zagroził wówczas dyskwalifikacją 40 alpejczyków za przejście na zawodowstwo.

Kompromis został osiągnięty za cenę przykładowego ukarania 33-letniegozdobywcy PŚ w narciarstwie alpejskim, Karla Schranza, który - jak wówczas donoszono - skasował 50 tysięcy dolarów za testowanie sprzęt narciarskiego. Komitet wykonawczy MKOl (stosunkiem głosów 28:14) postanowił zakazać Schranzowi udziału w imprezie, dopuszczając do niej pozostałych obwinionych. Schranz zrezygnował z uprawiania sportu tuż po igrzyskach i nie miał w swoim dorobku złotego medalu.

Sprawa zawodowstwa zaciążyła także nad turniejem hokejowym. Kanada odmówił przysłania swojej ekipy do Sapporo, protestując w ten sposób przeciwko startowi pseudoamatorów w drużynach krajów komunistycznych.

Dramatyczny przebieg miał konkurs skoków na dużej skoczni. Faworytem był zawodnik gospodarzy Yukio Kasaya - zwycięzca na średniej skoczni. Japończyk jednak zawiódł i zajął 6. miejsce, a rewelacją okazał się Wojciech Fortuna, który na średniej skoczni zajął 6. miejsce. Polak w pierwszym skoku osiągnął 111 m i mimo słabszego drugiego skoku (87,5 m) zdołał wyprzedzić Szwajcara Waltera Steinera (o zaledwie 0,1 pkt).