Historia IO - Cortina d'Ampezzo 1956

Związek Radziecki zadebiutował w Cortinie w zimowych igrzyskach i nie tylko pokonał 32 pozostałych krajów uczestniczących, ale także zdetronizował Kanadę w turnieju olimpijskim. Cztery z siedmiu złotych medali sportowcy radzieccy zdobyli w łyżwiarstwie szybkim, w którym Jewgienij Grishin zwyciężył na 500 i 1500 metrów.

Mimo niedostatków śniegu w północnej Italii, najwspanialsze osiągnięcie tych igrzysk należało do austriackiego narciarza Toniego Sailera. Wygrywając zjazd, slalom i slalom gigant Sailer stał pierwszym narciarzem, który triumfował w trzech konkurencjach alpejskich i dopiero piątym zawodnikiem z trzema złotymi krążkami podczas jednej olimpiady.

Szwedzki biegacz Sixten Jernberg zdołał zgromadzić aż cztery medale, w tym złoty w biegu na królewskim dystansie 50 kilometrów.

Tytuły w łyżwiarstwie figurowym wśród kobiet i mężczyzn zdobyli reprezentanci USA - Tenley Albright i Hayes Jenkins.

Olimpiada Cortina D'Ampezzo była historyczną także dla reprezentacji Polski. Franciszek Groń-Gąsienica zdobył pierwszy w historii zimowych igrzysk medal dla Polski. Zawodnik reprezentujący barwy Wisły Zakopane wywalczył brąz w kombinacji norweskiej, a o swoim medalu dowiedział się dopiero po kilku godzinach po zakończeniu konkurencji. Tak wolno wówczas trwało przeliczanie punktów w kombinacji.