WTA Masters: Thriller dla Seles

Monica Seles obroniła siedem piłek meczowych w drugim secie, a w trzecim przejęła kontrolę nad wydarzeniami na korcie, pokonując Lindsay Davenport 3-6, 7-6 (8-6), 6-3 w I rundzie WTA Masters Home Depot Championships (pula nagród 3 mln dolarów).

W innych meczach pierwszego dnia, rozgrywanych w Staples Center w Los Angeles, Venus Williams wygrała ze Schnyder 6-2, 7-6 (9-7), Henin pokonała Dementievą 6-3, 6-3, a Clijsters rozbiła Rubin 6-1, 6-2.

W najbardziej zaciętym pojedynku dnia Seles musiała bronić pierwszą piłkę meczową już w 10. gemie drugiej partii, a dwie następne w 12. gemie. Więcej, co wydaje się nieprawdopodobne Monica przegrywała w tie-breaku już 2-6!.

Rozstawiona z numerem 5 Amerykanka po prostu nie brała pod uwagę porażki. Wygrała ostatnie 6 punktów w dodatkowym gemie (zdobyła drugiego seta), a w trzecim pewnie już dominowała, awansując do II rundy.

Jej następną rywalką będzie turniejowa "2" Venus Williams, która w ostatnim meczu dnia wygrała ze Szwajcarką Patty Schnyder. Po pierwszym łatwo wygranym (6-2) secie Amerykanka objęła prowadzenie w drugim 3-0 i wydawało się, że to będzie spacerek. Jednak zwyciężczyni niedawnej imprezy w Zurychu odrobiła, a w tiebreaku prowadziła nawet 4-1. Wówczas losy meczu jeszcze raz przechyliły się korzyść faworytki, która spotkanie zakończyła uderzonym z prędkością 180 km/h asem.

W meczu otwierającym imprezę 20-letnia Belgijka Justine Henin pokonała o rok od siebie starszą Jelenę Dementievą 6-3, 6-3 dzięki celnym uderzeniom z głębi kortu i skutecznej grze przy siatce. Rosjanka popełniła 40 niewymuszonych błędów, 13 więcej od Henin.

Justine w II rundzie zmierzy się ze swoją rodaczką Kim Clijsters, która rozbiła Rubin 6-1, 6-2. Amerykanka miała ogromne kłopoty z serwisem - 9 podwójnych błędów, ale nie radziła sobie także z wymianami z końcowej linii. Rubin zagrała tylko pięć takich wygrywających piłek, podczas gdy jej 19-letnia rywalka trafiła siedem takich backhandów i sześć forehandów.

Mecze sesji południowej nie cieszyły się zbytnim zainteresowaniem widowni. Na dwa pierwsze mecze (pojedynki Henin i Clijsters) do Staples Center (może pomieścić 20 tysięcy) przyszło mniej niż 200 widzów. Wieczorem było już lepiej - gry oglądało ponad 5 tysięcy fanów tenisa.

W najciekawszych czwartkowych meczach I rundy rozstawiona z "1" Serena Williams zagra z Anna Smashnovą, natomiast Jennfier Capriati zmierzy się z Silvią Fariną-Elią.

Zwyciężczyni imprezy, której głównym sponsorem jest Porsche, odbierze czek na sumę 765 tysięcy dolarów.