Wimbledon: Roddick już w 4. rundzie

Rozstawiony z numerem piątym, Amerykanin Andy Roddick awansował do 1/8 finału turnieju na trawiastych kortach w Wimbledonie (z pulą nagród 15,7 mln dol.).

Tenisista z USA łatwo, w trzech setach uporał się z Hiszpanem Tommy Robredo, wygrywając 7-6, 6-4, 6-4. W kolejnym meczu, którego stawką będzie ćwierćfinał Roddick zmierzy się z Paradornem Srichaphanem. Tenisista z Tajlandii w drodze do 4. rundy pokonał rewelacyjnego Hiszpana Rafaela Nadal-Parerę 6-4, 6-4, 6-2.

- Coraz bardziej zaczynam wierzyć w siebie i w to, że jestem w stanie spróbować tutaj wygrać. Po raz pierwszy tak konkretnie widzę swoje szanse na zwycięstwo w Wielkie Szlemie - powiedział Roddick, który w ostatnich dwóch sezonach dochodził tu do trzeciej rundy.

Najlepszy wynik w turniejach wielkoszlemowych uzyskał w styczniowym Australian Open, gdzie odpadł dopiero w półfinale. Ma też na koncie dwa występy w 1/4 finału nowojorskiego US Open (2001- 02).

Los Robredo podzielił jego rodak Rafael Nadal-Parera, który jest najmłodszym graczem jaki wystąpił w trzeciej rundzie Wimbledonu od 1984 kiedy udało się to Borisowi Beckerowi. 17-letni Hiszpan, który w tym tygodniu zadebiutował na londyńskiej trawie, przegrał w trzech setach z Paradornem Srichaphanem (13.). Tajlandczyk zmierzy się w poniedziałek z Roddickiem.

Około godziny 18.00 - dopiero po raz drugi w tegorocznym turnieju spadł deszcz. Mecze wznowiono po około godzinnej przerwie.

Pierwsze opady, które zmusiły tenisistów do zejścia z kortu (na 30 minut), odnotowano w środę.

W 4. rundzie zagra również Holender Sjeng Schalken, który wyeliminował Rumuna Victor Hanescu.

W niedzielę Schalken wygrał turniej ATP rozgrywany na trawiastej nawierzchni w holenderskim Hertogenbosh.

Łatwe zwycięstwa odniosły w piątek: Belgijka Kim Clijsters i Amerykanka Venus Williams w trzeciej rundzie wielkoszlemowego turnieju tenisowego na trawiastych kortach w Wimbledonie (z pulą nagród 15,7 mln dol.).

Rozstawiona z numerem drugim Clijsters, po 50 minutach gry, pokonała 6:1, 6:2 Amerykankę Samanthę Reeves, natomiast Williams wygrała w tym samym stosunku z Rosjanką Nadieżdą Pietrową (29.).

Był to trzeci mecz Clijsters z Reeves i zarazem trzecie zwycięstwo 20-letniej Belgijki, w tym drugie w Wimbledonie. Przed rokiem wyeliminowała ona - starszą o cztery lata - Amerykankę już w pierwszej rundzie.

W styczniu tenisistki te spotkały się też w pierwszej rundzie wielkoszlemowego Australian Open. W Melbourne Clijsters wygrała 6:2, 6:1.

W piątek Clijsters objęła prowadzenie 5:0 zanim oddała rywalce pierwszego gema.

Drugi set rozpoczął się od przełamania serwisu Belgijki i prowadzenia Reeves 2:0. Od tego momentu jednak Amerykanka, zajmująca obecnie 109. pozycję w rankingu WTA, nie zdobyła już gema. Kolejną rywalką Clijsters będzie Japonka Ai Sugiyama, z którą często występuje w deblu.

Natomiast ubiegłoroczna finalistka - Williams, która ma na koncie dwa zwycięstwa Wimbledonie, odniesione w latach 2000-01, przebywała na korcie dłużej od Clijsters o 11 minut.

W poniedziałek Amerykanka zmierzy się z Wierą Zwonariewą (16.), ćwierćfinalistką tegorocznego Roland Garros. W Paryżu Rosjanka wyeliminowała starszą z sióstr Williams w czwartej rundzie.

- Cieszę się, że będę miała okazje do rewanżu. Tutaj gra się inaczej niż na tamtych kortach. Trawa daje mi większą przewagę nad nia i zamierzam to wykorzystać - powiedziała Williams na konferencji prasowej. - Tamten mecz jest dla mnie jednym z najmniej przyjemnych wspomnień. Mam nadzieję, że zwycięstwo nad nią w Londynie trochę pozwoli mi zapomnieć o tamtej porażce.

Wynik piątkowych meczów trzeciej rundy mężczyzn:

Andy Roddick (USA, 5) - Tommy Robredo (Hiszpania, 25) 7-6 (7-5), 6-4, 6-4

Sjeng Schalken (Holandia, 8) - Victor Hanescu (Rumunia) 6-2, 6-4, 7-6 (7-3)

Rainer Schuettler (Niemcy, 9) - Todd Martin (USA) 4-6, 7-5, 6-7 (1-7), 6-1, 7-5

Paradorn Srichaphan (Tajlandia, 12) - Rafael Nadal-Parera (Hiszpania) 6-4, 6-4, 6-2

Jonas Bjoerkman (Szwecja) - Justin Gimelstob (USA) 6-1, 6-3, 6-3