US Open: Triumf Venus Williams

Venus Williams została mistrzynią US Open 2000. W finale rozstawiona z numerem 3 Venus pokonała swoją rodaczkę, rozstawioną z "2" Lindsay Davenport 6-4, 7-5. Impreza z pulą nagród przekraczającą 15 milionów dolarów jest rozgrywana na betonowych kortach Flushing Meadows w Nowym Jorku.

Finał singla kobiet w US Open 2000, rozpoczął się bardzo uroczyście. Artur Ashe Stadium swoją obecnością zaszczycił prezydent Bill Clinton. Venus Wiliams i Lindsay Davenport ze skupieniem wysłuchały hymnu USA, stojąc przed olbrzymią amerykańską flagą, rozciągniętą nad kortem tenisowym.

Wszyscy z niecierpliwością czekali na ten mecz i okazało się, że z powodu deszczu musieli poczekać trochę dłużej. Ponad 20 tysięcy fanów białego sportu czekało w deszczu godzinę i dwadzieścia minut na ponowne wyjście na kort tenisistek.

Po osuszeniu kortu mecz rozpoczął się przy świetle elektrycznym o 7 wieczorem czasu nowojorskiego i przy bezwietrznej wilgotnej pogodzie. Zmęczone czekaniem tenisistki, po krótkiej rozgrzewce, rozpoczęły grę nie najefektowniej. Błyskawicznie potrafiły jednak dostosować się do warunków i szybko pokazały publiczności swoją klasę, grając znakomicie.

Na początku pierwszego seta prowadziła Davenport, lecz ostatecznie tę partię wygrała Venus Wiliams 6-4. Drugi set to również gra stojąca na bardzo wysokim poziomie. Wymiana ciosów, ponownie szczęśliwie zakończona dla Venus. Wygrany przez nią drugi 7-5 set zakończył grę. Tym samym Venus Williams została najlepszą tenisistka tegorocznego US Open 2000. - Po za serwisem, który mogłabym mieć lepszy, grałam bardzo dobrze. Jednak Venus grała jeszcze lepiej i to ona zasłużenie wygrała - skwitowała porażkę Davenport.

Szczęśliwa Venus Williams miała po meczu trochę więcej do powiedzenia: -Bardzo wierzyłam w siebie od początku turnieju, jestem bardzo szczęśliwa. Naprawdę bardzo cieszy mnie ta wygrana.

- Byłaś tylko dwie piłki od przegranej w półfinale z Hingis?

- Chyba sobie nawet nie zdawałam sprawy, że jestem dwie piłki od wyeliminowania, po prostu grałam swoje.

- Jak myślisz co jest bardziej trudne dla twoich rywalek, twoja siła czy szybkość?

- Trudno powiedzieć, podam za ostatnią piłka meczową. Lindsay wiedziała, że nie będę ryzykować i będę uderzać precyzyjnie. Mimo to nic nie mogła poradzić.

- Macie wraz z Sereną, wręcz nieprawdopodobny rok. Po wygranej Wimbledonu, znów byłaś najlepsza, czy zmierzasz to tego aby być zdecydowanie numerem 1 na świecie?

- Tak, to są nasze wcześniejsze założenia. W tenisowych turniejach łatwo jest przegrać w eliminacjach, wiec chcemy jak najdłużej korzystać z tego, że jesteśmy na topie.

Na koniec sylwetki obu finalistek.

Venus Williams urodziła się w Kalifornii, obecnie mieszka na Florydzie. Ma 20 lat, 180 cm wzrostu i waży 65 kg. Rozpoczęła swoją zawodową karierę w 1994 roku i do tej pory zarobiła na kortach 5,779,479 dolarów.

Linsday Davenport urodziła się i mieszka w Kalifornii. Ma 24 lata, 188 cm wzrostu i waży 78 kg. Od 1993 roku zarobiła jako zawodowa tenisistka 11,060,378 dolarów.

Chris Reiko, USA

Dowiedz się więcej na temat: triumf | williams | us open | venus | Venus Williams