French Open: Costa triumfatorem

Hiszpan Albert Costa wygrał ze swoim rodakiem Juanem Carlosem Ferrero 6-1, 6-0, 4-6, 6-3 w finale wielkoszlemowego turnieju French Open rozgrywanego na kortach ziemnych im. Rolanda Garrosa w Paryżu.

- Nie wiem jak to się stało, wiem jednak, że grałem bardzo dobrze, rzeczywiście bardzo dobrze. W przyszłym roku przyjadę ponownie aby bronić tytułu - powiedział po meczu triumfator.

Sukces Costy oglądała narzeczoną Cristina, z którą pobierze się w piątek, ojciec i matka oraz siostry bliźniaczki Alma i Claudia.

Wygrywając 72. paryski turniej wielkoszlemowy Costa, rozstawiony w nim z numerem 20, przerwał serię bez zwycięstwa finałowego trwającą 22 miesiące. W tym czasie zagrał w 65 turniejach. Ostatnie zwycięstwo odniósł w 1999 roku, w austriackim Kitzbuehel.

Mecz miał jednostronny przebieg, a jedynie w trzecim secie spotkania, które trwało 150 minut, grający z numerem 11 Ferrero stawił mocniejszy opór. Przed meczem Costa przepowiadał: - W tym spotkaniu nie ma zdecydowanego faworyta.

Pierwszy set trwał 22 minuty (deszcz przerwał go przy stanie 1:1 na ponad 20 minut), w drugim Albert Costa dwukrotnie przełamał serwis młodszego od niego o cztery lata rywala. Od stanu 4-3 w trzecim secie Costa panował już niepodzielnie na korcie.

Costa powiększył konto o 735 tysięcy dolarów i jest czwartym Hiszpanem, który wygrał w Paryżu. Przed nim tej sztuki dokonali: Andrea Gimeno (1972), Sergi Bruguera (1993 i 1994) oraz Carlos Moya (1998). Po raz pierwszy zawodnicy zagraniczni dopuszczeni zostali do turnieju w 1925 roku.

Hiszpan jest pierwszym w historii turnieju tak nisko rozstawionym graczem, któremu udało się odnieść zwycięstwo w turnieju wielkoszlemowym.

Na paryskich kortach trzykrotnie zdarzyło się, że nierozstawieni tenisiści wygrali rywalizację. W 1946 roku dokonał tego Marcel Bernard, w 1982 roku Mats Wilander, a w 1997 roku Gustavo Kuerten.

26-letni Costa, rodem z Barcelony, wygrał dwunasty turniej w karierze.

Wynik finału singla mężczyzn

Albert Costa (Hiszpania, 20) - Juan Carlos Ferrero (Hiszpania, 11) 6-1, 6-0, 4-6, 6-3