Australian Open: Triumf Sereny Williams

Rozstawiona z numerem pierwszym Amerykanka Serena Williams wygrała w Melbourne wielkoszlemowy turniej tenisowy Australian Open (pula nagród 10,59 mln dolarów).

W finale pokonała w trzech setach rozstawioną z numerem drugim swoją starszą siostrę Venus 7-6 (7-4), 3-6, 6-4. Spotkanie trwało 142 minuty.

Jest pierwsze w karierze zwycięstwo 21-letniej Amerykanki w Australian Open i czwarte z rzędu w turnieju wielkoszlemowym. W roku 2002 roku triumfowała we French Open, Wimbledonie i US Open.

Poprzednio dokonała tego Steffi Graf w 1994 roku, także zwyciężając w Australian Open. Niemka jest jedną z trzech tenisistek, które zdobyły klasycznego Wielkiego Szlema, wygrywając wszystkie cztery turnieje w jednym roku (1988 r.).

Wcześniej cztery zwycięstwa w jednym sezonie odniosły: Amerykanka Maureen Connolly (1953 r.) i Australijka Margaret Smitsh-Court (1970). Natomiast cztery kolejne triumfy wielkoszlemowe, ale nie w tym samym roku, zapisała na swoim koncie także Amerykanka Martina Navratilova.

- Bardzo chciałam dziś wygrać, ale nie jestem smutna z powodu porażki. W końcu niewielu osobom udało się wygrać cztery kolejne turnieje w Wielkim Szlemie. Cieszę się, że udało się to właśnie Serenie - powiedziała po meczu Venus Williams, która ostatni raz triumfowała w Wielkim Szlemie we wrześniu 2001 roku. - Mam nadzieję, że któregoś dnia uda mi się to powtórzyć.

Najlepszym wynikiem starszej z sióstr Williams jest dotychczas wygranie w jednym sezonie dwóch imprez z tego cyklu: Wimbledonu i US Open (dwukrotnie w latach 2000-01).

Mecz z udziałem sióstr Williams był pierwszym amerykańskim finałem Australian Open od 1985 roku. Ze względu na blisko 40-stopniowy upał rozegrano go - po raz pierwszy w historii turnieju - przy zsuniętym dachu na Rod Laver Arena.

Dotychczas tylko w 1988 roku konieczne było zsunięcie dachu, w połowie ostatniego seta finału pomiędzy Graf i Amerykanką Chris Evert Lloyd.

- Trudno mi w tej chwili powstrzymać emocje. Nie spodziewałam się, że uda mi się tu wygrać - powiedziała Serena odbierając puchar za zwycięstwo. - Jestem bardzo szczęśliwa, bo pracowałam ciężko na ten sukces.

Serena Williams ma na koncie pięć tytułów wielkoszlemowych. W 1999 roku wygrała nowojorski US Open, także pokonując w finale swoją siostrę.

W sobotę Serena Williams za zwycięstwo odebrała czek na 654 tys. dol., a jej siostra - na 327 tys.