Australian Open: Schuettler w finale

Rozstawiony z numerem 31 Rainer Schuettler awansował do finału wielkoszlemowego Australian Open (pula nagród 10,59 mln dol.)

W meczu półfinałowym w sesji wieczornej na Rod Laver Arena Niemiec łatwo wygrał z Andy Roddickiem (USA, 9) 7-5, 2-6, 6-3, 6-3. Mecz trwał 139 minut.

Tylko pierwszy set, trwający 43 minuty, dostarczył widzom sporą dawkę emocji. Tę ważną partię wygrał Schuettler. Wprawdzie następny set zakończył się łatwym zwycięstwem Roddicka, ale to wszystko na co było stać zmęczonego 5-godzinnym ćwierćfinałem Amerykanina. Set trzeci i czwarty bez historii. Mecz kontrolował konsekwentnie grający z głębi kortu Schuettler, który popełnił dwa razy mniej niewymuszonych błędów (19-40) i popisał się większą ilością wygrywających piłek (35-31).

Dotychczas najlepszym wynikiem Niemca w Wielkim Szlemie był awans do czwartej rundy (1/8 finału) Australian Open w 2001 roku.

27-letni Schuettler jest drugim Niemcem, który zakwalifikował się do finału Australian Open w tzw. Open Erze tenisa, czyli od 1968 roku, kiedy wprowadzono rozdział na zawodowców i amatorów. Wcześniej udało się to dwukrotnie Borisowi Beckerowi (wygrał turniej w 1991 i 1996 roku).

W ubiegłym sezonie Schuettler wystąpił w finale turnieju w Monachium, a także osiągnął trzy półfinały w imprezach z cyklu ATP Tour. Tydzień przed rozpoczęciem Australian Open doszedł do 1/2 finału w Sydney.

W niedzielnym finale Schuettler zmierzy się z Andre Agassim (2). Amerykanin wygrywał w Melbourne trzykrotnie, w 1995 roku i w latach 2000-01.