Australian Open: Awans Venus Williams i Hingis

Rozstawiona z numerem 2 Venus Williams i turniejowa "3" Martina Hingis awansowały do IV rundy wielkoszlemowego turnieju Australian Open, rozgrywanego na kortach o twardej nawierzchni w Melbourne.

Williams, zmagająca się z kontuzją wiązadeł w kolanie, poradziła sobie ze Słowaczką Danielą Hantuchovą, wygrywając 3-6, 6-0, 6-4.

- Najważniejszą rzeczą było przełknięcie tego - powiedziała o swojej kontuzji Williams. - To błogosławieństwo, że jestem tutaj.

18-letnia Hantuchova objęła w pierwszym secie prowadzenie 4-0 dzięki większej precyzji uderzeń, a seta zakończyła crossowym zagraniem z backhandu.

W drugiej i trzeciej partii rozstawiona z numerem 28 Słowaczka miała problemy z siłą gry Venus i często nie trafiała zagrań z głębi kortu. - Po pierwszym secie weszłam w mecz, poczułam się pewnie - tłumaczyła zwyciężczyni.

Williams wygrała osiem gemów z rzędu zanim Hantuchova na chwilę otrząsnęła się z tej dominacji, obejmując prowadzenie 3-2 w trzecim secie. Jednak Amerykanka zdołała przełamać rywalkę w siódmym gemie tej partii, dzięki wygranej piłce po dojściu do drop shotu, a także backhandowi wzdłuż linii. Mecz dobieg końca gdy przy stanie 5-4 dla Williams i piłce meczowej forehandowy return Hantuchovej trafił w siatkę.

Martina Hingis potwierdziła wysoką formę rozprawiając się w 46 minut z Niemką Barbarą Rittner. Wynik meczu - 6-1, 6-0 dla Szwajcarki - mówi sam za siebie. Hingis popełniła o połowę mniej niewymuszonych błędów od Rittner (10-20) i zanotowała znacznie więcej wygrywających piłek (23-9). Szwajcarka w następnej rundzie zmierzy się z reprezentantką RPA Amandą Coetzer.

Trudne początki w meczu z Francescą Schiavone przeżywała także Monica Seles, ale ona nie dała odebrać sobie nawet seta, pokonując rywalkę 6-4, 6-4. Seles przegrała swoje podanie w pierwszych gemach obu partii, ale później potrafiła odrobić straty. Amerykanka zrewanżowała się tym samym rywalce za porażkę w Pucharze Hopmana dwa tygodnie temu.

Wśród mężczyzn rozstawiony z numerem 26 Jiri Novak z Czech łatwo pokonał w trzech setach Hiszpana Francisco Claveta 6-3, 6-4, 6-1.