Australian Open: Awans Venus Williams

Venus Williams i Lindsay Davenport awansowały do IV rundy wielkoszlemowego Australian Open, rozgrywanego na kortach o twardej nawierzchni w Melbourne (pula nagród 10,59 mln dol.).

Rozstawiona z numerem 2 Williams wygrała z Ancą Barną z Niemiec 6-1, 6-4, a Davenport (9) bez problemów odprawiła Tatianę Panovą 6-2, 6-1.

Venus, zwyciężczyni czterech imprez wielkoszlemowych i finalistka ostatnich trzech, przegrywała 1-4 i 0-40 w drugim secie, ale to było wszystko na co pozwoliła rywalce z Niemiec.

Przy stanie 0-40 w szóstym gemie drugiej partii Williams obroniła trzy break-pointy, kolejno wolejem z forehandu, asem i głębokim silnym backhandem. Ledwie minął następny kwadrans i Amerykanka już serwowała przy swoim prowadzniu 5-4. Wprawdzie w tym gemie popełniła dwa podwójne błędy serwisowe, ale cross z backhandu zakończył pojedynek.

- Z każdym meczem czuję się lepiej - powiedziała po meczu Venus. - W pierwszym secie grałam bardzo dobrze. W drugim rywalka podniosła poziom swojej gry i zaczęła większość piłek odgrywać, a ja zaczęłam popełniać błędy. Przy stanie 1-4 zdecydowałam się psuć o wiele mniej.

W następnym meczu starsza z sióstr zmierzy się z Australijką Nicole Pratt, która pokonała rozstawioną z numerem 23 Paolę Suarez z Argentyny.

Rozstawiona z numerem 9 Davenport na przejście do IV rundy potrzebowała 53 minut. Amerykanka wyglądała bardzo pewnie w pojedynku z Rosjanką Panovą, który wygrała 6-2, 6-1.

Davenport miała duże problemy w II rundzie, kiedy musiała "wydobyć się" ze stanu 1-3 w decydującym secie z sklasyfikowaną na 57. miejscu rankingu WTA Irodą Tulyaganovą z Uzbekistanu.

Tym razem było znacznie lepiej. - Grałam dokładnie w taki sposób w jaki chciałam - stwierdziła 26-letnia Lindsay. - Atakowałam dużo piłek i dzisiaj one wpadały w kort.

Następną rywalką Davenport będzie rozstawiona z numerem 5 Justine Henin-Hardenne, która łatwo poradziła sobie z Katariną Srebotnik (32), zwyciężając 6-2, 6-0.

Z imprezą pożegnała się sensacyjna pogromczyni Jennfier Capriati - Marlene Weingartner. Niemka uległa w III rundzie Virgini Ruano Pascual. Hiszpanka wygrała 6-1, 4-6, 6-4. Dalej gra "12" Patty Schnyder po zwycięstwie nad Rosjanką Nadią Petrovą 6-2, 4-6, 6-3.

Wśród mężczyzn Hiszpan Felix Mantilla wyeliminował swojego rodaka Alberta Costę (8). Mantilla wygrał 3-6, 6-3, 4-6, 6-1, 6-3. Costa ma na koncie jeden triumf w imprezie zaliczanej do Wielkiego Szlema. W czerwcu 2002 roku zwyciężył na kortach ziemnych im. Rolanda Garrosa w Paryżu.

Awans do 1/8 finału wywalczył m.in. Amerykanin Andre Agassi (2), który wyeliminował Francuza Nicolasa Escude'a (29.) 6-2, 3-6, 6-3, 6-4. 32-letni Agassi ma na koncie trzy triumfy na kortach w Melbourne Park, w 1995 roku i w latach 2000-01.

Do IV rundy wszedł rozstawiony z numerem 12 Sebastien Grosjean. Półfinalista AO w 2001 roku, wygrał z "24" turnieju Nicolasem Lapenttim 6-1, 6-3, 6-3.

Dalej gra Mario Ancic. 18-letni Rumun, który jest najmłodszym graczem pozostającym w turnieju, pokonał Australijczyka z dziką kartą Petera Luczaka 2-6, 7-6 (2), 6-4, 6-2.

Z Melbourne pożegnał się Jarkko Nieminen. Fin, który w II rundzie niespodziewanie rozprawił się z Jewgienijem Kafielnikowem, uległ Argentyńczykowi Guillermo Corii 5-7, 2-6, 2-6.

Denisa Chladkova (Czechy) - Evie Dominikovic (Australia) 6-3, 6-2

Virginia Ruano-Pascual (Hiszpania) - Marlene Weingaertner (Niemcy) 6-1, 4-6, 6-4

Mężczyźni

Andre Agassi (USA, 2) - Nicolas Escude (Francja, 29) 6-2, 3-6, 6-3, 6-4

Juan Carlos Ferrero (Hiszpania, 4) - Fabrice Santoro (Francja, 28) 4-6, 6-3, 4-6, 6-2, 7-5

Felix Mantilla (Hiszpania) - Albert Costa (Hiszpania, 8) 3-6, 6-3, 4-6, 6-1, 6-3

Sebastien Grosjean (Francja, 12) - Nicolas Lapentti (Ekwador, 22) 6-1, 6-3, 6-3

Mario Ancic (Chorwacja) - Peter Luczak (Australia) 2-6, 7-6 (7-2), 6-4, 6-2

Guillermo Coria (Argentyna) - Jarkko Nieminen (Finlandia) 7-5, 6-2, 6-2

Wayne Ferreira (RPA) - Mardy Fish (USA) 2-6, 3-6, 6-1, 6-4, 6-0

Sargis Sargsian (Armenia) - Mark Philippoussis (Australia) 5-7, 7-5, 6-0, 6-4

Dowiedz się więcej na temat: Niemiec | Francja | Melbourne | Hiszpania | USA | Australia | awans | australian open | venus | williams | Venus Williams