ME w judo w Warszawie: Polacy bez medali

Drugi dzień rozgrywanych w Warszawie mistrzostw Europy w judo przyniósł kilka nieoczekiwanych triumfów młodych zawodników. Spośród Polaków blisko podium była tylko Katarzyna Kłys (70kg), która w kończącym karierę występie zajęła piąte miejsce.

W rywalizacji kobiet mistrzyni olimpijska z Rio de Janeiro Słowenka Tina Trstenjak (63 kg) po zaciętym, trwającym ponad osiem minut pojedynku z Margaux Pinot obroniła tytuł najlepszej zawodniczki Starego Kontynentu.

W wyższej kategorii wagowej, w związku z nieobecnością czołowych judoczek ostatnich igrzysk, walka o miejsce na podium rozegrała się pomiędzy bardzo młodymi zawodniczkami oraz doświadczoną Kłys. Ostatecznie swój pierwszy złoty medal zdobyła 21-letnia Sanne Van Dijke (Holandia), a srebrny 19-letnia Giovanna Scoccimarro (Niemcy). Polka walkę o brąz przegrała z rozstawioną z "jedynką" 20-letnią Francuzką - Marie Eve Gahie.

Wsród mężczyzn tytułu kategorii do 73 kg nie wywalczył ani jego obrońca i wicemistrz olimpijski z Rio de Janeiro - Rustam Orujow (Azerbejdzian), ani trzeci zawodnik ostatnich igrzysk - Lasza Szawdatuaszwili (Gruzja). Niespodziewanie swoje pierwsze złoto ME zdobył 19-letni Azer - Hidayet Heydarov, który w finale pokonał doświadczonego Musę Moguszkowa (Rosja).

W wadze do 81 kg pod nieobecność mistrza olimpijskiego Chasana Chałmurzajewa (Rosja) po złoto sięgnął jego rodak Alan Chubiecow, a srebro wywalczył Dominic Ressel (Niemcy).