Finał LŚ: Polacy poznali rywali. Na początek Bułgaria

Międzynarodowa Federacja Piłki Siatkowej (FIVB) dokonała podziału na grupy turnieju finałowego tegorocznej edycji Ligi Światowej, który 6 lipca rozpocznie się w hali Ergo Arena na granicy Gdańska i Sopotu.

W stawce ośmiu zespołów jest również reprezentacja Polski, która udział w zawodach miała zapewniony. Podopiecznych Andrei Anastasiego czeka w Gdańsku trudne zadanie. "Biało-czerwoni" trafili do grupy E, gdzie zmierzą się z Argentyną, Bułgarią i Włochami.

Reklama

Grupa F również jest bardzo silna. Zagrają w niej obrońcy tytułu Brazylijczycy, srebrni medaliści Ligi Światowej z ubiegłego roku Rosjanie, mistrzowie olimpijscy z Pekinu Amerykanie i nieobliczalni Kubańczycy.

Zawody rozpoczną się w środę, a pierwszy mecz zaplanowano na godzinę 11.00. Po dwa najlepsze zespoły z każdej grupy awansują do sobotnich półfinałów. Zwycięzcy zagrają 10 lipca w wielkim finale, a pokonani stoczą bój o brązowy medal.

Po raz drugi w historii Ligi Światowej w turnieju finałowym bierze udział osiem drużyn. Poprzednio taki przypadek miał miejsce w 2003 roku w stolicy Hiszpanii Madrycie, gdzie z końcowego triumfu cieszyli się Brazylijczycy.

Zdecydowanym faworytem zawodów w Gdańsku jest Brazylia. "Canarinhos" aż dziewięć razy wygrali "światówkę" i są pod tym względem rekordzistami. Jeden triumf mniej na koncie mają Włosi, ale w tym sezonie mają mocną ekipę, która może nawiązać do lat świetności. Do walki o medale powinni się także włączyć Rosjanie. W fazie interkontynentalnej "Sborna" przegrała tylko jedno spotkanie.

Amerykanie, Argentyńczycy, Bułgarzy i Kubańczycy to zespoły ze ścisłej światowej czołówki i na pewno również będą się liczyć.

Na co stać Polaków? Trener Anastasi uważa, że na miejsce w najlepszej czwórce. Będzie o to niezwykle ciężko, ale powtórka z 2007 roku jest jak najbardziej możliwa.

Podział na grupy turnieju finałowego Ligi Światowej 2011:

Grupa E:

Polska (gospodarz),

Włochy (zwycięzca grupy D),

Argentyna (zwycięzca grupy C),

Bułgaria (druga drużyna grupy B);

Grupa F:

Brazylia (zwycięzca grupy A),

Rosja (zwycięzca grupy B),

USA (druga drużyna grupy A),

Kuba (druga drużyna grupy D).

Program:

6 lipca, środa

Rosja - USA (godz. 11.00)

Brazylia - Kuba (13.30)

Argentyna - Włochy (17.15)

Polska - Bułgaria (20.00)

7 lipca, czwartek

Kuba - Rosja (11.00)

USA - Brazylia (13.30)

Bułgaria - Argentyna (17.15)

Polska - Włochy (20.00)

8 lipca, piątek

USA - Kuba (11.00)

Brazylia - Rosja (13.30)

Włochy - Bułgaria (17.15)

Polska - Argentyna (20.00)

Reklama

Najlepsze tematy

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje