Polscy siatkarze przegrali po morderczym boju

W japońskiej Osace rozpoczął się Puchar Wielkich Mistrzów. Polscy siatkarze, którzy debiutują w tym prestiżowym turnieju, w swoim pierwszym meczu przegrali z gospodarzami 2:3.

Zobacz zapis relacji na żywo z meczu Polska - Japonia!

Najwięcej punktów dla naszego zespołu zdobył Bartosz Kurek, który zakończył spotkanie z dorobkiem 23 "oczek". Kurek jednak nie miał odpowiedniego wsparcia ze strony kolegów z drużyny. Jeszcze tylko Daniel Pliński przekroczył barierę 10 punktów.

W ekipie Japonii brylowali Kunihiro Shimizu (24 pkt) i Tatsuya Fukuzawa (23 pkt), których wspierał Yusuke Ishijima (16 pkt).

Spotkanie rozpoczęło się po myśli Polaków, którzy objęli prowadzenie 2:0 i 3:1 po ataku Marcela Gromadowskiego. Chwilę później Japończycy popisali się kilkoma mocnymi serwisami i to oni prowadzili 4:3. Z punktem przewagi siatkarze japońscy schodzili na pierwszą przerwę techniczną (8:7). Z kolei na drugim czasie to "Biało-czerwoni" prowadzili 16:15. W kolejnej fazie seta Polacy odskoczyli rywalom na dwa, trzy punkty, głównie dzięki dobrej postawie Bartosza Kurka, zarówno w ataku jak i na zagrywce (21:19, 23:20). Pierwsza partia, po błędzie Japończyków w ataku, zakończyła się zwycięstwem reprezentacji Polski 25:22.

W drugim secie "Biało-czerwoni" nie prezentowali się z najlepszej strony, nie kończyli ataków, kiepsko przyjmowali, popełniali sporo błędów (1:5, 3:8). Drużynie polskiej nie pomogły zmiany, jakich w tym secie dokonał Daniel Castellani, wpuszczając na boisko Jakuba Jarosza, Michała Ruciaka i Pawła Woickiego. Japończycy wygrali drugą partię 25:15.

Już na początku trzeciej odsłony meczu Polacy zmazali zły obraz gry, jaki zaprezentowali w secie drugim. Zaczęli od prowadzenia 2:0, 5:2, 7:4. Po asie serwisowym Jakuba Jarosza zwiększyli przewagę do pięciu punktów - 13:8. Taka też różnica widniała na tablicy wyników na drugiej przerwie technicznej - 16:11, za sprawą efektownego ataku Michała Bąkiewicza. Chwilę później pojedynczym blokiem na rywalach popisał się Bartosz Kurek (18:13). Tak wypracowanej przewagi podopieczni Daniela Castellaniego nie dali już sobie odebrać, choć w końcówce Japończycy próbowali jeszcze odrobić straty. Trzeciego seta, atakiem z drugiej linii, zakończył Bartosz Kurek (25:21).

Przebieg gry w pierwszej fazie czwartej partii był bardzo wyrównany. Jak udało się Polakom odskoczyć na dwa punkty, to rywale od razu doprowadzali do remisu (4:4, 7:7). Przed drugą przerwą techniczną podopieczni Daniela Castellaniego wyraźnie się zdekoncentrowali, a Japończycy z kolei popisywali się asami serwisowymi (16:12). W końcówce Japończycy kontrolowali już przebieg gry, grali pewnie i skutecznie, ostatecznie wygrywając 25:21.

Początek tie-breaka nie był udany w wykonaniu "Biało-czerwonych". Blok na Bartoszu Kurku sprawił, że Japonia objęła prowadzenie 3:1. Niedokładne przyjęcie w drużynie polskiej przy stanie 7:5 dla rywali przełożyło się na trzypunktową przewagę Japończyków (8:5). Polakom nie udało się już odrobić strat, Japończycy wygrali 15:10 i cały mecz 3:2.

Wszystkie mecze pierwszego dnia turnieju kończyły się po tie breakach. Brazylia pokonała Kubę, a Iran wygrał z Egiptem.

W czwartek podopieczni Daniela Castellaniego zmierzą się z Kubą. Początek spotkania o godz. 7.30.

Polska - Japonia 2:3 (25:22, 15:25, 25:21, 21:25, 10:15)

Polska: Grzegorz Łomacz, Daniel Pliński, Bartosz Kurek, Marcel Gromadowski, Michał Bąkiewicz, Marcin Możdżonek, Krzysztof Ignaczak (libero) oraz Piotr Nowakowski, Paweł Woicki, Jakub Jarosz, Michał Ruciak, Zbigniew Bartman

Japonia: Daisuke Usami, Yoshihiko Matsumoto, Kunihiro Shimizu, Tatsuya Fukuzawa, Takaaki Tomimatsu, Yusuke Ishijima, Osamu Tanabe (libero) oraz Yuta Abe, Yusuke Matsuta, Daisuke Yako, Shiro Furuta i Yuta Yoneyama.

Iran - Egipt 3:2 (21:25, 25:20, 25:21, 17:25, 15:10)

Brazylia - Kuba 3:2 (25:22, 24:26, 25:18, 23:25, 15:10)