Polacy w dobrych humorach odlecieli do Izmiru

W dobrych humorach, zdrowi i bojowo nastawieni wylecieli w poniedziałek po popołudniu z warszawskiego lotniska polscy siatkarze na mistrzostwa Europy w Izmirze i Stambule (3-13 września).

Jedynie trener Daniel Castellani otwarcie wyznał, że liczy przynajmniej na udział w półfinale. Zawodnicy są bardziej powściągliwi w prorokowaniu.

Reklama

Polacy w fazie grupowej spotkają się z Francją, Niemcami i Turcją. Do kolejnego etapu rozgrywek awansują trzy zespoły.

"Nie biorę pod uwagę tego, byśmy zakończyli na tym poziomie nasz udział w turnieju" - powiedział Marcin Możdżonek. Na temat jak daleko Polacy mogą dojść, nie chce się wypowiadać. "Nie mówmy o celach, ale skupmy się na sobie i na jak najlepszej grze, wtedy będzie dobrze" - dodał.

Argentyński szkoleniowiec Castellani nie ukrywa, że dla niego celem jest walka o medale. "Miejsce w czwórce jest realne. Lecimy tam, by rywalizować o miejsce na podium. Droga do półfinału wydaje się łatwa, ale nie możemy nikogo zlekceważyć".

Krzysztof Ignaczak uważa, że najważniejsze jest, by zacząć od wygranej. "Trzeba w ten turniej dobrze wejść. Dlatego pierwszy mecz, w czwartek z Francuzami, jest bardzo istotny. W eliminacjach do mistrzostw świata udało się nam ich pokonać, musimy jednak być maksymalnie skoncentrowani".

"Każdy z nas jest świadomy tego, że drabinka ułożyła się w ten sposób, iż pojawia się duża szansa na to, by dotrzeć nawet do finału. Pamiętajmy jednak o tym, że to tylko sport, a wszystko zweryfikuje parkiet" - przyznał libero reprezentacji.

Oczekiwania próbuje studzić Daniel Pliński. "Jesteśmy w tak wyrównanej grupie, że równie dobrze zamiast awansu możemy znaleźć się na ostatnim miejscu" - powiedział, ale po chwili z uśmiechem wyjawił - "jestem optymistą i wierzę w to, że wyjdziemy z niej z pierwszej pozycji".

Jednocześnie przyznał, że "wolałbym grać w Polsce. Zazdroszczę trochę dziewczynom, że będą mogły rywalizować przed własną publicznością. Dlaczego? Bo nie znoszę latać. Trochę się tego boję".

Ostatnie dni przed wylotem Polacy spędzili na zgrupowaniu w Spale. "Pracowaliśmy nad wszystkim. To był ostatni szlif przed wyjazdem, ale ważne było, by nie zaniedbać żadnego z elementów gry. Jesteśmy drużyną, która ma co poprawiać" - powiedział atakujący drużyny narodowej Piotr Gruszka.

Jak dodał nie czuje w tej chwili presji. "Ten balonik nie jest nadmuchany. On nas nie dotyczy. To są mistrzostwa Europy, nie jedziemy tam, by zająć ósme miejsce, a walczyć o medale. Na miejscu się okaże, na ile nas stać. Jako zespół funkcjonujemy dobrze" - zapewnił.

Kadra jest mocno zróżnicowana wiekowo. Obok doświadczonych zawodników - Pawła Zagumnego, Piotra Gruszki, czy Piotra Gacka znalazło się miejsce dla Zbigniewa Bartmana, Jakuba Jarosza i Bartosza Kurka.

"Staramy się ich wspierać jak możemy. Zawsze służymy radą i staramy się, by czuli się wśród nas swobodnie. Jedni z tego korzystają, drudzy wolą uczyć się na własnych błędach" - powiedział Gruszka.

"Młodość rządzi się swoimi prawami i nie zawsze wszystko wychodzi - przypomniał Zagumny. - Trzeba im dać kredyt zaufania, przetrzymać, jeśli się pojawią, trudne okresy. Młodzi jednak chcą grać, chcą się pokazać, więc jestem wielkim optymistą. W miarę możliwości staramy się przekazywać im wiedzę z poprzednich imprez. W rozmowach często się to przewija. Są to rozsądni chłopcy, którzy chcą się uczyć".

Rozgrywający biało-czerwonych nie chce siebie jednak określać jako lidera drużyny. "Nie chcę się sam kreować. Mam nadzieję, że zespół jako całość będzie liderem. Ta maszynka w tej chwili pracuje bardzo dobrze. Jedni drugich uzupełniają".

Również Michał Bąkiewicz podkreśla, że to właśnie zespołowość jest największym atutem obecnej drużyny. "Przez ostatni miesiąc naprawdę się zgraliśmy i coraz lepiej się rozumiemy" - powiedział.

Pierwszy mecz w mistrzostwach Europy reprezentacja Polski rozegra w czwartek o 16.30. Rywalem biało-czerwonych będą Francuzi.

INTERIA.PL/PAP
Dowiedz się więcej na temat: mistrzostwa europy | Castellani | polscy siatkarze | dobry humor

Reklama

Najlepsze tematy

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje