Mistrzostwa Świata bez reprezentacji Włoch?

FIVB zapowiedziała, że jeśli w lidze włoskiej do nadchodzącego sezonu zgłoszeni zostaną kubańscy siatkarze, którzy uciekli z obozu reprezentacji swego kraju, który odbywał się w Belgii, na włoską federację nałożone zostaną sankcje, z wykluczeniem męskiej reprezentacji tego kraju z mistrzostw świata (przypomnijmy, że Włochy to grupowy rywal Polaków).

A wszystko zaczęło się od orzeczenia sądu w Ravennie. Tamtejszy wydział cywilny prawomocnym wyrokiem nakazał federacji (FIPAV) dopuszczenie do gry w przyszłym sezonie w barwach Icomu Latina Dennisa.

Reklama

W najbliższy piątek ma dojść do spotkania z udziałem przedstawicieli FIVB, FIPAV-u i samego zawodnika. Ale jeśli strony nie dojdą do porozumienia (włoska federacja nie ma jednak zbytniego pola manewru, bowiem ciąży na niej prawomocny wyrok sądowy) to powstanie precedens na mocy którego również inni, przebywające we Włoszech kubańscy gracze zagrają w przyszłym sezonie w lidze.

FIVB wydaje się jednak skłaniać do wyrażenia zgody na grę Kubańczyków we Włoszech. Z drugiej jednak strony na władze światowej federacji nacisk wywiera ministerstwo sportu i federacja siatkówki Kuby.

Sytuację zaogniła jeszcze Verona, która w minionym sezonie (grając w barażach o serię A1) nie zdecydowała się wystawić do gry innego siatkarskiego uciekiniera, Gato. Było to jednak podyktowane tym, że wówczas FIVB zdecydowanie zapowiedziała, że jeśli Gato wystąpi w jakimkolwiek meczu tej drużyny (nawet towarzyskim w okresie przygotowawczym), automatycznie nałoży na FIPAV sankcje. Jakikolwiek zespół z Kubańczykami w składzie miałby być automatycznie wykluczony z dalszych rozgrywek. Kara objęłaby również krajową federację ? takie jest oficjalne stanowisko FIVB, która nie może postąpić inaczej. Wszyscy uciekinierzy zostali bowiem zawieszeni w prawach zawodnika na Kubie.

Ale i Verona odwołała się już do sądu cywilnego i, podobnie jak Icom Latina, uzyskała zadowalający klub wyrok. Władze włoskiej federacji zapowiedziały już, nie czekając na wynik rozmów z przedstawicielami FIVB, że podporządkują się wyrokom sądowym. W konsekwencji więc, gdy nie dojdzie do porozumienia na linii FIVB ? FIPAV, obok sankcji nałożonych na kluby, reprezentacja mężczyzn tego kraju zostanie wykluczona z udziału w mistrzostwach świata w Argentynie.

Jak przyznają otwarcie działacze włoskiej federacji ryzyko związane z dopuszczeniem do gry Kubańczyków okazało się większe niż ktokolwiek we Włoszech się spodziewał.

Dowiedz się więcej na temat: sankcje | Włochy | fivb | mistrzostwa świata | reprezentacja Włoch

Reklama

Najlepsze tematy

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje