Liga Światowa: Rosja na kolanach!

Efektowne, ale "pyrrusowe" zwycięstwo odnieśli polscy siatkarze na zakończenie rozgrywek Ligi Światowej edycji 2003. Podopieczni Waldemara Wspaniałego pokonali w Moskwie 3:0 (25:23, 25:19, 31:29), liderów rankingu FIVB, zespół Rosji.

W piątek, w pierwszym meczu ostatniej kolejki grupy A, zdecydowanie lepsi okazali się Rosjanie, którzy wygrali spotkanie 3:0.

W turnieju finałowym Ligi Światowej, który odbędzie się w Madrycie (8-13 lipiec), wystąpią zespoły Rosji, Hiszpanii (gospodarz), Włoch, Brazylii, Serbii i Czarnogóry, Bułgarii, Czech i Grecji.

W porównaniu z piątkowym spotkaniem oba zespoły wyszły na parkiet w mocno zmienionych składach. Trener Waldemar Wspaniały do pierwszej szóstki wstawił Pawła Siezieniewskiego oraz Radosława Rybaka. Obaj spisywali się bardzo dobrze. Szczególnie na słowa pochwały zasłużył ten drugi, który praktycznie nie grał we wcześniejszych meczach Polski w Lidze Światowej. Radosław Rybak mocno zagrywał i praktycznie nie mylił się w ataku.

Polscy siatkarze na parkiet hali moskiewskiego Dynama wyszli w zupełnie innych nastrojach niż w piątek. Byli bardzo skoncentrowani, mieli zapał do gry i uśmiechali się. Przez większą część pierwszego seta prowadzili różnicą 1-2 punktów. Nie załamali się gdy Rosjanie objęli prowadzenie 20:17. Właśnie od tego momentu do końca seta skutecznie zagrał Radosław Rybak. Polska wygrała 25:23, prezentując dobry serwis, blok oraz ofiarną obronę.

Drugiego seta Polska wygrała 25:19. Rosjanie momentami byli bezradni. Podopieczni trenera Wspaniałego nie przestraszyli się nawet Siergieja Baranowa, który dał się im we znaki w poprzednich zwycięskich meczach.

W secie trzecim polscy siatkarze dalej walczyli ofiarnie chcąc jak najszybciej zapomnieć o piątkowej, kompromitującej porażce. Dobre było przyjęcie po którym Paweł Zagumny mógł "oszukiwać" rosyjski blok.

Ostatni set był wyrównany od pierwszej do ostatniej piłki. Od stanu 24:24 Polska obroniła dwie piłki setowe, a następnie miała cztery piłki meczowe. Spotkanie zakończył as Radosława Rybaka, który w ten sposób zaakcentował dobrą swoją i całego zespołu grę.

Rosja - Polska 0:3 (23:25, 19:25, 29:31)

Rosja: Chamuckich, Abramow, Jegorczew, Kuleszow, Gierasimow, Połtawski, Sokołow (libero) oraz Kossariew, Baranow, Uszakow, Kozłow.

Polska: Zagumny, Rybak, Nowak, Kadziewicz, Siezieniewski, Gruszka, Ignaczak (libero) oraz Murek, Prygiel.