Liga Światowa: Koniec złudzeń

Polscy siatkarze przegrali w Moskwie z Rosją 0:3 (15:25, 20:25, 14:25) w pierwszym meczu 6. kolejki grupy A Ligi Światowej.

Po tej porażce podopieczni Waldemara Wspaniałego definitywnie stracili szansę udziału w finałowym turnieju, który odbędzie się w Madrycie (8-13 lipiec).

Mecz trwał niespełna 1 godzinę i 15 minut. Drugie spotkanie z udziałem tych zespołów odbędzie się w Moskwie w sobotę (16.00).

Polscy siatkarze musieli w Moskwie wygrać dwa razy, żeby awansować do finału światowego. Porażka ich wyeliminowała, nawet jeżeli zajmą w grupie drugie miejsce. Po piątkowej porażce będą mieli gorszy bilans niż druga w grupie D Grecja.

Początek spotkania był nawet obiecujący. Po pierwszej przerwie technicznej pierwszego seta Polska prowadziła 8:6. Później gra toczyła się do jednej bramki.

Rosjanie zaprezentowali swoje tradycyjnie mocne atuty - zagrywkę i blok. Podobnie jak w pierwszym meczu z Rosją w Katowicach mocno we znaki polskim zawodnikom dał się swoimi serwisami Siergiej Baranow. Dzielnie pod tym względem sekundował mu Semen Połtawski.

W drugim secie Rosja prowadziła m.in. 20:13. Polska zdobyła się na zryw i doprowadziła do stanu 23:20. Jednak ten finisz wynikał raczej z rozluźnienia gospodarzy, niż z dobrej gry gości.

Set trzeci został przegrany bardzo wysoko - 14:25. Taki wynik znamionuje różnicę co najmniej klasy w umiejętnościach obu drużyn i pokazuje, że wygrana przed tygodniem w Katowicach z Rosją 3:1 była raczej prezentem rywali, a nie wynikiem jakiejś nadzwyczajnej dyspozycji polskich siatkarzy.

- Na pewno nie przegraliśmy w szatni, robiliśmy natomiast błędy bardzo proste - powiedział po porażce w Moskwie Piotr Gruszka. - Grając tak jak w piątek nie można marzyć o sukcesach.

Rosja - Polska 3:0 (25:15, 25:20, 25:14)

Rosja: Chamuckich, Połtawski, Jegorczew, Kuleszow, Abramow, Baranow, Sokołow (libero) oraz Kozłow, Gierasimow, Tietiuchin

Polska: Zagumny, Prygiel, Nowak, Kadziewicz, Murek, Gruszka, Ignaczak (libero) oraz Michalczyk, Siezieniewski, Stelmach, Lipiński