Castellani: Zawodnicy nie są w pełni zdrowi

Po dwóch porażkach - 2:3 z Japonią i 1:3 z Kubą - polscy siatkarze mają w sobotę najtrudniejszego rywala w turnieju o Puchar Wielkich Mistrzów. W Nagoi spotkają się z obrońcą trofeum - Brazylią, z którą nie wygrali od siedmiu lat.

- Brazylia jest najlepsza na świecie i to nie przez jeden czy dwa sezony, ale od dawien dawna. Będzie trudno ją pokonać - ocenił trener mistrzów Europy Daniel Castellani.

Reklama

Dodał, że nie należy do osób, które zawsze coś wynajdują, by wytłumaczyć się z niepowodzeń, ale - jak przyznał - są w zespole problemy fizyczne, które trudno ominąć w krótkim okresie. - Tak czasami jest, że nie wszystko biegnie po naszej myśli, ale fakt jest faktem, że gra nam się w Japonii nie układa. Przede wszystkim zawodnicy nie są w pełni zdrowi.

Argentyński szkoleniowiec już przed odlotem z Warszawy mówił, że termin turnieju, pod koniec roku, nie jest dobry. Przewidywał, że siatkarze będą odczuwali zmęczenie, które będzie się jeszcze nakładało graniem niemalże dzień po dniu. Dlatego też podkreślał, że nie stawia przed drużyną żadnych celów, a skoro już Polska dostąpiła po raz pierwszy zaszczytu gry w Pucharze Wielkich Mistrzów, można to wykorzystać szkoleniowo.

Piotr Nowakowski powiedział, że zespołowi potrzebne jest zwycięstwo, które dodałoby sił i nastroiło bardziej optymistycznie. - W sobotę, po dniu wolnym, czeka nas kolejny bardzo trudny mecz z Brazylią, ale może w końcu i dla nas zaświeci słońce. Może uda nam się im przeciwstawić - powiedział środkowy reprezentacji kraju.

Z kolei Piotr Gacek przyznał, iż nie spodziewał się, że zmęczenie da znać o sobie tak bardzo. - Myślałem, że odnowa biologiczna i masaże, a także luźniejsze treningi podczas krótkiego zgrupowania w Bełchatowie przed odlotem do Japonii, przywrócą mi świeżość. Ale tak się nie stało.

Libero dodał, że z utęsknieniem czeka już na święta Bożego Narodzenia. - Nigdzie nie pojadę, zamknę się w domu z rodziną i będę wypoczywał, aż do Nowego Roku.

W 2002 roku, w 13. edycji Ligi Światowej, słynnych "Canarinhos" Polakom udało się pokonać w Goianii 3:0, a dzień później ulegli im tylko 2:3. We wspaniałej formie byli wówczas Sebastian Świderski i Piotr Gruszka.

Natomiast tydzień później, w katowickim "Spodku", podopieczni ówczesnego trenera Waldemara Wspaniałego dwukrotnie zwyciężyli po 3:2, choć wcale nie grali w tych spotkaniach porywająco. Czołowymi zawodnikami byli wówczas Dawid Murek, Marcin Nowak i Gruszka, a po stronie rywali Giba i Andre Nascimento.

Po tych sukcesach pojawił się pogląd, że skoro przeciętną dyspozycją udało się biało-czerwonym dwukrotnie pokonać Brazylijczyków, to znaczy, że lada moment wejdą się do światowej czołówki. Jednak w turnieju finałowym, w brazylijskim Belo Horizonte, z Polaków jakby uszło powietrze i ostatecznie zajęli piąte miejsce, ex aequo z Hiszpanami.

INTERIA.PL/PAP
Dowiedz się więcej na temat: polscy siatkarze | siatkarze | Castellani | zawodnicy

Reklama

Najlepsze tematy

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje