Pięciuset młodych Podolskich

Po niemieckich boiskach biegają setki młodych piłkarzy, których korzenie sięgają nad Wisłę. Prawdopodobieństwo, że pójdą śladami Lukasa Podolskiego i Miroslava Klose, nie jest małe.

Podolski urodził się w Gliwicach, Klose - w Opolu. Obaj grają teraz dla reprezentacji Niemiec. Czy za nimi pójdą kolejni? Wydaje się, że to tylko kwestia czasu.

Reklama

- Na terenie Niemiec jest co najmniej pięciuset zawodników z różnych kategorii wiekowych, którzy mogliby w przyszłości reprezentować polskie barwy - powiedział agencji ASInfo Maciej Chorążyk, który w PZPN zajmuje się wyszukiwaniem talentów za granicą.

Pionierami w tej dziedzinie nie jesteśmy jednak my, a Turcy. Trzymali rękę na pulsie, gdy bracia Halil i Hamit Altintop wychowywali się na niemieckich boiskach. Dzięki szybkiej interwencji tamtejszego związku piłkarskiego, bracia porzucili myśl o grze dla reprezentacji Niemiec i wybrali turecką kadrę.

- W tureckiej federacji wszystko robione jest bardzo profesjonalnie. Mają na terenie Niemiec trzy biura z zatrudnionymi na etacie ludźmi. Ich zadaniem jest wyszukiwanie piłkarzy tureckiego pochodzenia, którzy mogliby grać dla reprezentacji ich kraju - wyjaśnił Chorążyk.

Czy w Polsce będzie podobnie? Szanse są niewielkie. - W Polsce wyszukiwaniem zawodników za granicą zajmuje się praktycznie tylko ja. Innym nikt nawet nie zwraca za telefony czy benzynę - tłumaczy z żalem Chorążyk.

To właśnie on monitoruje między innymi sprawę Ludovica Obraniaka, francuskiego napastnika, którego dziadek był Polakiem. Zawodnik Lille już złożył wniosek o nadanie polskiego obywatelstwa, bo - podobno - chce grać z białym orzełkiem na piersi.

Jak wielu jest takich jak on? - Poza Obraniakiem nie widzę nikogo, kto mógłby zagrać w pierwszej reprezentacji Polski. Jest jednak mnóstwo zawodników w młodszych kategoriach wiekowych, i to nie tylko w Niemczech, którzy w przyszłości mogliby pomóc naszej kadrze - odpowiedział Chorążyk.

ASInfo/INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Miroslav Klose | Niemiec

Reklama

Najlepsze tematy

Reklama

Reklama