MŚ Rosja 2018

El. MŚ 2018. Większość stadionów w budowie

Większość stadionów na mistrzostwa świata w Rosji w 2018 roku wciąż jest w budowie. Prace szczególnie przeciągają się w Samarze nad Wołgą.

- Opóźnienia nie są krytyczne, nie dzieje się nic strasznego, ale jak zwykłem mawiać - najtrudniejsze do rozwiązania są problemy na samym końcu. Jeżeli sobie teraz odpuścimy możemy nie zdążyć - mówił na początku października prezydent Rosji Władimir Putin.

Reklama

Oprócz stadionu w Samarze, prace trwają jeszcze na sześciu innych arenach. W pełni ukończone i sprawdzone są tylko cztery obiekty, które w czerwcu i lipcu gościły uczestników Pucharu Konfederacji FIFA oraz główna i największa arena mistrzostw Stadion Łużniki w Moskwie.

Obiekty znajdują się w czterech różnych strefach czasowych. Poza stolicą, piłkarze zagrają w Kaliningradzie, Sankt Petersburgu, Jekaterynburgu, Niżnym Nowogrodzie, Kazaniu, Sarańsku, Samarze, Wołgogradzie, Rostowie nad Donem oraz Soczi.

Najbliżej polskiej granicy jest stadion w Kaliningradzie. Najdalej, blisko trzy tysiące kilometrów od Warszawy, już w azjatyckiej części Rosji, u stóp Uralu, leży Jekaterynburg Arena. 

Stadiony piłkarskich mistrzostw świata 2018 w Rosji:

Stadion Łużniki (Moskwa)

Stadion Narodowy 

pojemność: 81 006

rok otwarcia: 1956 (ostatnia przebudowa 2017)

Spartak Arena - Otkrytije Arena (Moskwa)

pojemność: 43 298

rok otwarcia: 2014

klub: Spartak Moskwa

Stadion Olimpijski "Fiszt" (Soczi)

pojemność 47 700

rok otwarcia: 2013

Kazań Arena

pojemność: 44 779

rok otwarcia: 2013

klub: Rubin Kazań

Stadion Kriestowskij - Zenit Arena (Sankt Petersburg)

pojemność: 68 143

Rok otwarcia: 2017

Klub: Zenit St. Petersburg

Stadion Kaliningrad - Bałtica Arena

pojemność: 35 212

rok otwarcia: w budowie 

klub: Bałtika Kaliningrad

Prace wewnątrz obiektu, m.in. przy montażu krzesełek mają zakończyć się w grudniu. Trawa już wykiełkowała. Budowane są drogi, parkingi i bariery zabezpieczające. Ze względu nie niezagospodarowany teren wokół obiektu, wszechobecne błoto i piach rosyjskie media nazywają stadion "Statkiem na pustyni". Mecze kontrolne zaplanowano na kwiecień.

Wołgograd Arena

pojemność: 45 568

rok otwarcia: w budowie (na terenie dawnego Stadionu Centralnego)

klub: Rotor Wołgograd

Dach budynku jest nieukończony. Trwają przyłączenia do sieci elektrycznej, kanalizacyjnej i telekomunikacyjnej. Wykończeniowe prace prowadzone są wewnątrz i na zewnątrz obiektu.

Jekaterynburg Arena

pojemność: 35 696

rok otwarcia: 1953 (obecnie w przebudowie)

klub: Urał Jekaterynburg

Ze względu na zabytkowy charakter stadionu są problemy przy powiększeniu trybun do wymaganych przez FIFA 35 tys. miejsc. Przy przebudowie pojawił się też problem zachowania fasady obiektu z 1953 roku. Ostatecznie zdecydowano się na zamontowanie tymczasowych krzesełek za bramkami, na dodatkowych rusztowaniach, poza główną bryłą obiektu.

Rostów Arena

pojemność: 45 145

rok otwarcia: obecnie w budowie

klub: FK Rostów

Wykończeniowe prace przy dachu, kanalizacji i murawie. Wykonawca zapewnia, że obiekt będzie gotowy w listopadzie na ligowe mecze FK Rostów.

Mordowia Arena (Sarańsk)

pojemność: 44 442

rok otwarcia: obecnie w budowie

klub: Mordowia Sarańsk

Skończony jest główny szkielet obiektu, prace koncentrują się przy dachu, bramach, tymczasowych trybunach i murawie. Według wykonawcy trawa powinna wyrosnąć przed zimą. Trwają przyłączenia do sieci kanalizacyjnej i elektrycznej. Brakuje krzesełek. Otwarcie planowane jest na wiosnę.

Stadion Niżny Nowogród

pojemność: 45 331

rok otwarcia: obecnie w budowie

klub: Olimpijec Niżny Nowogród

Nieukończony jest dach obiektu, a także bramy. Trwają prace przy murawie.

Samara Arena

pojemność: 44 807 

rok otwarcia: obecnie w budowie

klub: Krylja Sowietow Samara

Prace nie weszły jeszcze w końcową fazę. Trwa montaż dachu oraz kopuły. Teren wokół obiektu jest wyrównany. Stadion miał być oddany do użytku przed końcem roku, jednak wykonawca ma duże opóźnienie.