Wystartowała MLS

Po raz szósty wystartowała zawodowa piłkarska liga MLS w USA. 12 zespołów podzielonych na 3 dywizje rozpoczęło rozgrywki sezonu 2001. Tytułu broni zespół Kansas City Wizards.

Jak na Amerykę przystało gra tu zaciąg graczy z całego świata, reprezentanci aż 32 krajów wystąpią w sezonie 2001. Polska ma w tym sezonie trzech przedstawicieli na boiskach piłkarskich USA. Piotr Nowak, mimo upływu lat, wciąż jest gwiazdą w Chicago Fire, pod względem popularności w MLS niewiele mu ustępuje grający wciąż świetnie mimo prawie 38-lat na karku Robert Warzycha. Trzeci z Polakow to Wojtek Krakowiak, 25 letni pomocnik San Jose Earthquakes, jest wschodzącą gwiazdą

ligi w USA. W ubiegłym sezonie Krakowiak wywoływał burzę oklasków swoimi nietuzinkowymi zagraniami, kilka jego występów było bardzo udanych, co rokuje pozytywnie na nadchodzący sezon.

Największa gwiazdą ligi MLS jest Bułgarski internacjonał Christo Stoiczkow.

W pierwszej kolejce notowano kilka zaskakujących rezultatów. Do największej niespodzianki doszło w Los Angeles, gdzie faworyzowane miejscowe Galaxy uległo drużynie Krakowiaka San Jose Earthquakes 2:3 (0:3). Goście z San Jose już po 27 minutach gry prowadzili 3:0, celnie strzelali Dayak , Cerritos i DeRosario. W ostatnich sześciu minutach Victorine i Frye strzelili dwie bramki dla Galaxy, ale to wszystko na co było ich stać.

Drużyna Roberta Warzychy, Columbus Crew gościli zawsze groźne Chicago Fire. Na boisku zabrakło filarów Fire, Stoiczkova i Nowaka, ale dublerzy ekipy Chicago dzielnie stawili czoła gospodarzom z Ohio. Już w 16. minucie John Wolyniec strzelił na 1:0. W 69. minucie po bardzo precyzyjnym dośrodkowaniu Roberta Warzychy, z bliska głową wyrównał Dante Washington. Później mimo dogrywki oraz wielu sytuacji z obu stron, żadnej z drużyn nie udało się już zmienić rezultatu.

W pozostałych meczach :

New England Revolution - New York/New Jersey Metrostars 1:2 (0:0)

Bramke dla Revolution : Alvarez w 73min, dla Metrostars : Mathis (61) i Valencia (90+)

D.C. United - Kansas City Wizards 3:2 (1:2) Gole dla D.C.; Convey (33), Diaz Arce (65 karny), Lisi (88) dla Wizards : Lassister (19), Mc Keon (44)

Dallas Burns - Tampa Bay Mutiny 2:4 (2:2)

Bramki dla Burns: Rodriguez 2 (16,26) dla Mutiny : Ralston (14), Addo (21), Curtis (51), Diablo (56 - karny)

Miami Fusion - Colorado Rapids 2:1 (0:0)

Bramki dla Miami : Chacon 2 (68,72) dla Rapids : Spencer (50)