Wygrane Odry, Wisły i Groclinu

Legia przegrała w Wodzisławiu z Odrą, Wisła wysoko pokonała w Krakowie Górnika, a Groclin wywiózł trzy punkty z Katowic w najciekawszych spotkaniach 22. kolejki piłkarskiej ekstraklasy.

Na pozycji lidera umocnił się zespół Henryka Kasperczaka, który o trzy oczka wyprzedza w tabeli Odrę i o cztery niepokonany wiosną Groclin Dyskobolia.

Cenne świąteczne zwycięstwa zanotowały również zespoły Polonii Warszawa, Wisły Płock, Widzewa Łódź, Amiki Wronki oraz honorowo jeszcze walczącej Pogoni Szczecin.

W 26. minucie meczu w Wodzisławiu Łukasz Surma zdobył prowadzenie dla drużyny mistrza Polski. Pięć minut przed przerwą wyrównał Wojciech Grzyb, a w ostatniej akcji pierwszej połowy Michał Chałbiński ustalił wynik meczu.

Druga bramka dla Odry wywołała sporo kontrowersji, gdyż zdaniem piłkarzy Legii jeden z zawodników wodzisławskiej drużyny był na pozycji spalonej.

Nie doszło do niespodzianki w Krakowie. Wisła zrobiła swoim kibicom wspaniały świąteczny prezent, strzelając Górnikowi Zabrze aż cztery bramki. Dwa trafienia dla podopiecznych Henryka Kasperczaka zaliczył Kamil Kosowski, a po jednej bramce strzelili Mirosław Szymkowiak i Maciej Żurawski. "Żuraw" dzięki temu trafieniu znów objął samodzielne przodownictwo w klasyfikacji strzelców, mając na koncie już 20 bramek. Drugi Stanko Svitlica ma o jedno trafienie mniej.

Franciszek Smuda udanie zadebiutował przed łódzką publicznością. Widzew pokonał Garbarnię Szczakowiankę 1:0 i zrobił pierwszy krok na drodze do utrzymania w ekstraklasie. Jedyną bramkę spotkania zdobył Brazylijczyk Giuliano w 7. minucie meczu.

Na Konwiktorskiej Polonia pokonała Zagłębie Lubin 2:1. Gospodarze objęli prowadzenie w 9. minucie po samobójczym strzale głową Kazimierczaka. Tuż przed przerwą drugą żółtą i w konsekwencji czerwoną kartkę zobaczył Kowalski i mecz właściwie był już rozstrzygnięty. Jakby tego było mało w 64. minucie boisko opuścił kolejny piłkarz Zagłębia, tym razem czerwoną kartkę obejrzał Manuszewski. Przewaga Polonii została jednak udokumentowana dopiero na pięć minut przed końcem meczu - podanie Gołaszewskiego celnym strzałem wykończył Mazurkiewicz. Już w doliczonym czasie gry niespodziewanie honorowe trafienie uzyskali goście, a zapisał je na swoje konto Klimek.

Udany debiut w roli trenera Wisły Płock zanotował Mirosław Jabłoński. "Nafciarze" pokonali na własnym boisku Ruch Chorzów 2:0, a obie bramki (jedną z rzutu karnego) zdobył Dariusz Romuzga. Chorzowianie zanotowali kolejny mecz bez zdobytej bramki.

Derby Wielkopolski dla Amiki. Podopieczni Stefana Majewskiego pokonali na własnym stadionie lokalnego rywala, a bohaterem spotkania był pomocnik Amiki Marek Zieńczuk. Najpierw zdobył on piękną bramkę uderzeniem z woleja, a następnie po wyrównaniu "Kolejorzy" przeprowadził akcję, po której Grzegorz Mielcarski zdobył zwycięską bramkę.

W Ostrowcu spotkały się dwie najsłabsze drużyny naszej ekstraklasy. Ku rozpaczy miejscowych kibiców po raz drugi w obecnych rozgrywkach lepsi okazali się szczecinianie. Po bramce Marka Walburga Pogoń zdobyła swoje pierwsze wiosenne punkty. W sumie "Portowcy" zdobyli ich dziewięć, z czego aż sześć kosztem... KSZO i były to ich jedyne zwycięstwa w tym sezonie.

W meczu na szczycie Groclin Grodzisk Wielkopolski pokonał na wyjeździe GKS/Dospel Katowice 1:0. Pierwsza połowa meczu nie wskazywała na to, że spotkały się dwie drużyny z czołówki tabeli. Oba zespoły skupiły się głównie na defensywie, broniąc dostępu do własnej bramki.

W 54. minucie Jacek Kowalczyk zagrał piłkę ręką w polu karnym i sędzia Krzysztof Słupik podyktował rzut karny. Mariusz Pawlak pewne wykorzystał "jedenastkę" zdobywając jedyną bramkę w meczu. Dla GKS jest to druga z rzędu porażka, a trzecia po przerwie zimowej. Groclin nosi wciąż miano niepokonanej drużyny w rundzie wiosennej, nie tracąc w siedmiu kolejkach żadnej bramki.

Zobacz wyniki 22. kolejki.

Dowiedz się więcej na temat: Legia Warszawa | Kraków | kolejka | Groclin | bramki | wygrane | Wisła