Tragedia na stadionie w Johannesburgu

W wyniku tragicznych wydarzeń na stadionie Ellis Park w Johannsburgu, śmierć poniosły w środę 47 osoby, w tym wiele kobiet i dzieci - poinformowało Południowoafrykańskie Stowarzyszenie Prasowe.

Prawdopodobnie przyczyną wydarzeń było sprzedanie większej liczby biletów, a do tumultu doszło w momencie, kiedy chcący obejrzeć mecz czołowych drużyn Kaizer Chiefs z Orlando Pirates usiłowali dostać się na wypełniony już do ostatniego miejsca stadion.

Reklama

Agencje podają sprzeczne dane co do liczby widzów na stadionie Ellis Park. Według różnych źródeł, na trybunach stadionu mogło znajdować się od 60 do 100 tysięcy widzów.

Jak podaje agencja DPA mecz przerwany został w 30 minucie przy stanie 1:1 i na murawę organizatorzy zaczęli wnosić zwłoki oraz kibiców poturbowanych w tumulcie.

25 najciężej rannych transportowano autobusami oraz helikopterami do szpitali. Służba medyczna miała utrudnione zadanie ze względu na powstałą panikę.

- Stadion był pełny, nie było nawet stojących miejsc - powiedział agencji Associated Press jeden z odpowiedzialnych za bezpieczeństwo widzów Louis Shipalana. Tłum napierał i w tym momencie wydarzyło się nieszczęście.

Niewykluczone, że przyczyną tragedii mogło być też użycie przez policję gazu łzawiącego. Wielu z kibiców zostało zepchniętych na ogrodzenie inni usiłowali dostać się na wypełniony już stadion.

- Siedziałem na swoim miejscu i nagle zobaczyłem przelewający się przez nas tłum - tak relacjonował na gorąco jeden z kibiców 31-letni Harrieth Dlamini, który stracił w następstwie tragedii czucie w nogach.

Prezydent RPA Thabo Mbeki zapowiedział przeprowadzenie śledztwa, mającego wyjaśnić przyczyny tragedii i wyraził współczucie rodzinom ofiar.

Na miejsce tragedii natychmiast pospieszył minister sportu RPA - Ngconde Balfour. Agencje podkreślają, że mecze zespołów Kaizer Chiefs z Orlando Pirates cieszą się niezwykłą popularnością.

To już drugie tragiczne zdarzenie z okazji spotkań obu zespołów. 13 stycznia 1991 roku na stadionie w Orkney doszło do zamieszek w wyniku których śmierć poniosło 40 osób, a 50 zostało rannych.

Dowiedz się więcej na temat: stadiony | śmierć | park | tragedia

Reklama

Najlepsze tematy

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje