Pytania i odpowiedzi odnośnie spalonego

Wraz z nową interpretacją przepisu o spalonym na pewno na usta ciśnie się wiele pytań. Oto kilka z nich z gotowymi odpowiedziami.

Pytanie 1

Reklama

Zawodnik przemieszczający się szybko w stronę bramki przeciwnika jest ukarany za spalonego. Z którego miejsca będzie wykonany rzut wolny pośredni?

Odpowiedź Rzut będzie wykonany z pozycji, którą zajmował w momencie kiedy piłka była po raz ostatni zagrana do niego przez jego współpartnera.

Pytanie 2

Czy sędzia ukarze zawodnika będącego na pozycji spalonej i schodzącego z boiska, aby pokazać sędziemu że nie bierze aktywnego udziału w grze?

Odpowiedź Nie. Nie jest przewinieniem samym w sobie przebywanie na pozycji spalonej i nie ma potrzeby opuszczania boiska przez zawodnika. Jeżeli jednak sędzia zakwalifikuje, że zawodnik opuścił boisko ze względów taktycznych i odniósł z tego nieuzasadnioną korzyść poprzez powrócenie na pole gry, to zawodnik powinien być napomniany za niesportowe zachowanie.

Pytanie 3

Obrońca wychodzi poza własną linię bramkową w celu wprowadzenia przeciwnika na pozycje spaloną. Jaka będzie decyzja sędziego?

Odpowiedź Sędzia zezwala na kontynuowanie gry i napomina obrońcę za niesportowe zachowanie w czasie najbliższej przerwy w grze.

Pytanie 4

Zawodnik atakujący będąc między słupkami bramkowymi przemieszcza się w stronę siatki bramkowej, w tym samym czasie współpartner kopie piłkę w stronę bramki. Jaką decyzję podejmie sędzia jeżeli:

a. zawodnik znajdujący się pomiędzy słupkami pozostaje nieruchomo gdy piłka wpada do bramki?

Odpowiedź Brak reakcji, bramka zostaje uznana.

b. zawodnik swoim zachowaniem rozprasza przeciwnika?

Odpowiedź Bramka nie jest uznana a zawodnik zostaje napomniany za niesportowe zachowanie. Ponieważ przewinienie zostało popełnione poza polem gry, gra zostaje wznowiona rzutem sędziowskim w miejscu gdzie była piłka w momencie przerwania gry. *(zgodnie z artykułem 3)

Pytanie 5

Czy współpartner zawodnika wykonującego rzut karny może stać na pozycji spalonej podczas wykonywania rzutu karnego?

Odpowiedź Nie. Zawodnicy muszą znajdować się za punktem karnym.

Pytanie 6

Zawodnik A zagrywa piłkę do współpartnera B nie będącego na pozycji spalonej, pomimo tego, że inny zawodnik drużyny atakującej C jest na pozycji spalonej. Gra toczy się dalej i następnie w kolejnej fazie akcji zawodnik B zagrywa piłkę do zawodnika C, który teraz nie jest na pozycji spalonej. Strzela on bramkę. Jaką decyzję podejmie sędzia?

Odpowiedź Sędzia uznaje bramkę, ponieważ kiedy zawodnik C otrzymał piłkę, nie był na pozycji spalonej. Nie może być ukarany za przebywanie na pozycji spalonej w pierwszej fazie gry ponieważ nie był zaangażowany aktywnie w grę.

Pytanie 7

Piłka jest zagrana do zawodnika będącego na pozycji spalonej, obrońca rozmyślnie dotyka piłkę ręką. Jaką decyzję podejmie sędzia?

Odpowiedź Jeżeli zdaniem sędziego, zawodnik będący na pozycji spalonej powinien być ukarany za aktywny udział w grze, to gra będzie przerwana za spalonego i wznowiona rzutem wolnym pośrednim. Jeżeli jednak zdaniem sędziego zawodnik nie powinien być ukarany za aktywny udział w grze, to podyktuje rzut wolny bezpośredni lub rzut karny przeciwko drużynie, której zawodnik zagrał piłkę ręką.

Pytanie 8

Zawodnik jest na pozycji spalonej, ale nie przeszkadza żadnemu przeciwnikowi i biegnie w kierunku piłki zagranej przez współpartnera. Czy sędzia musi czekać dopóki zawodnik dotknie piłki aby go ukarać?

Odpowiedź TAK. Sędzia musi czekać i patrzeć czy zawodnik znajdujący się na pozycji spalonej ostatecznie przeszkodzi w grze dotykaj

Dowiedz się więcej na temat: bramki | piłka | pytania | sędzia | pytanie

Reklama

Najlepsze tematy

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje