Piłkarska Gala w Rotenburgu: Trzecie miejsce Warzychy

Polski piłkarz Krzysztof Warzycha (Panathinaikos Ateny), zajął trzecie miejsce w gronie wciąż grających zawodników - najskuteczniejszych strzelców świata, w klasyfikacji Międzynarodowej Federacji Statystyków i Historyków Futbolu (IFFHS).

Warzycha, który przed wyjazdem do Grecji grał w Ruchu Chorzów, wg. IFFHS w 498 meczach zdobył 293 bramki. Pierwsze miejsce w tej kategorii przyznano Boliwijczykowi Victorowi Hugo Antelo (Blooming) - 429 meczów i 343 bramki, a drugie miejsce Meksykaninowi Hermosillo (Atlante) - 534/314.

Decyzja ta ogłoszona została w poniedziałek wieczorem podczas Piłkarskiej Światowej Gali IFFHS w miejscowości Rotenburg koło Fuldy w Niemczech. Nagradzano podczas tej uroczystości zarówno najlepszych w minionym roku, jak i za dokonania w całej karierze.

Francuz Fabien Barthez, bramkarz mistrza świata i Europy - Francji, a także klubowej drużyny Manchester United, uznany został najlepszym w 2000 roku. Za Barthezem drugie miejsce zajął Włoch Francesco Toldo (Florencja), a trzecie Oliver Kahn (Bayern Monachium).

W kategorii trenerów klubowych, pierwsze miejsce przyznano Argentyńczykowi Carlosowi Bianchi (Boca Juniors Buenos Aires), który wyprzedził swego rodaka Hectora Cupera (CF Valencia) i szkoleniowca Realu Madryt - Vicente del Bosque.

Najlepszym trenerem reprezentacji narodowych ogłoszono Rogera Lemerre, szkoleniowca mistrzów świata i Europy - Francuzów. Drugi jest Humberto Coelho (Portugalia), a trzeci - Marcelo Bielsa (Argentyna).

Po raz drugi z rzędu miano najlepszego sędziego przyznano Włochowi Pierluigi Collinie, drugie miejsce otrzymał Szwed Anders Frisk, a trzecie Niemiec Markus Merk. Znawcy IFFHS są zdania, że najsilniejszą ligą świata jest hiszpańska, a za nią sklasyfikowali angielską i włoską. Również w kategorii najsilniejszych klubowych jedenastek, na pierwszym miejscu znalazła się hiszpańska drużyna - Real Madryt przed Galatasarayem Stambuł i Boca Juniors Buenos Aires.

Najskuteczniejszym bramkarzem wszech czasów ogłoszono Danny Verlindena (Belgia, FC Brugge), który w latach 1990-91 zachowywał czyste konto przez 1390 minut. Drugie miejsce zajął Gomez (Hiszpania, Atletico Madryt) 1275 min, a trzecie Huard (Francja, Girondins Bordeaux) 1266 min.

Międzynarodowa Federacja Statystyków i Historyków Futbolu ma na celu na naukowych podstawach chronologicznie dokumentować międzynarodową piłkę nożną. Tradycyjnie też wyróżnia najlepszych podczas dorocznej światowej gali. Odbyła się ona po raz ostatni w Niemczech - w następnych latach IFFHS planuje przeprowadzać ją w Hiszpanii.

Dowiedz się więcej na temat: Madryt | Krzysztof Warzycha | gala | trzecie miejsce