P. Konfederacji: Wygrane Francji i Japonii

Jedenastki Francji i Japonii od zwycięstw rozpoczęły walkę w tegorocznym Pucharze Federacji, rozgrywanym we Francji.

W meczach grupy A: Francja wygrała w Lyonie z Kolumbią 1:0, a Japonia pokonała w Paryżu Nową Zelandię 3:0.

Świadkami ciekawego widowiska byli kibice zgromadzeni na Stade Gerland w Lyonie. Faworyci i gospodarze całego turnieju Francuzi męczyli się z Kolumbią, która pokazała nadspodziewanie dobry i solidny futbol. Spotkanie rozstrzygnęło się w 38. minucie, kiedy to prowadzący to spotkanie pan Cardoso z Portugalii podyktował kontrowersyjnego karnego po ręce Velasqueza. Kolumbijczyk został raczej trafiony w rękę przez dośrodkowującego Wiltorda, ale arbitrowi wystarczyło to nie tylko do podyktowania jedenastki, ale i ukarania gracza Kolumbii żółtą kartką. Karnego na bramkę pewnym strzałem zamienił Henry.

Podopieczni Maturany natarli po przerwie, ale mimo licznych okazji nie udało im się zdobyć wyrównującego gola. Najlepszą sytuację miał minutę przed końcem Velasquez, ale jego strzał z ostrego kąta z prawej strony trafił w poprzeczkę bramki Coupeta, który wcześniej popisał się świetną interwencją przy szarży Victora Aristizabala.

Francuzi, którzy stworzyli kilka dobrych sytuacji w końcówce I części, nie zachwycili, ale zdołali wygrać pierwszy, zawsze ciężki mecz.

Udanie rozpoczęła się przygoda Japonii z tegorocznym Pucharem Konfederacji. Na Stade de France w Paryżu w meczu inaugurującym turniej zespół z Azji wygrał z Nową Zelandią 3:0 (1:0). Dwa gole dla ekipy z Kraju Kwitnącej Wiśni zdobył Nakamura, a jedno trafienie dodał Nakata. W zespole Nowej Zelandii przez 70 minut występował gracz Ruchu Aaran Lines.

W 12. minucie padł pierwszy gol tegorocznego FIFA Confederation Cup. Piłkę w środku pola przechwycił Endo i podał Nakaty, który idealnie obsłużył Nakamurę. Piłkarz Regginy pewnie pokonał broniącego bramki Nowej Zelandii Uttinga.

Na drugiego gola widzowie w St. Denis musieli czekać do 65. minuty, ale było warto - piękną indywidualną akcję przeprowadził Nakata i uwieńczył ją strzałem nie od obrony.

Wynik meczu na 3:0 dla podopiecznych Zico ustalił Nakamura, który wykorzystał podanie z prawej strony Yamady oraz błąd obrońców i uderzeniem głową z 6 metrów po raz drugi w tym meczu wpisał się na listę strzelców.

Drużyna Nowej Zelandii, która po raz drugi startuje w Pucharze Konfederacji, wciąż pozostaje bez zdobytego punktu w tych rozgrywkach.

O 21.00 na Stade Gerland w Lyonie w drugim meczu grupy A zmierzą się Francuzi i Kolumbijczycy.

Wyniki meczów grupy A z 18 czerwca

Japonia - Nowa Zelandia 3:0 (1:0)

Bramki: Nakamura 2 (12. i 75. min), Nakata (65. min).

Sędziował: Coffi Codjia (Benin).

Nowa Zelandia: Mike Utting; Duncan Oughton, Chris Zoricich, Ryan Nelsen, Davis Gerard; Ivan Vicelich, Aaran Lines (69 Noah Hickey), Mark Burton (72 Chris Jackson), Simon Elliott; Chris Killen (79 Chris Bouckenooghe), Vaughan Coveny.

Japonia: Seigo Narazaki; Tsuneyasu Miyamoto, Keisuke Tsuboi, Nobuhisa Yamada; Junichi Inamoto, Hidetoshi Nakata, Shunsuke Nakamura, Alessandro Santos, Yasuhito Endo; Yoshito Okubo, Naohiro Takahara.

Francja - Kolumbia 1:0 (1:0)

Bramka - Thierry Henry (39-karny).

Sędziował: Cardoso (Portugalia).

Francja: Gregory Coupet; Lilian Thuram, Marcel Desailly, Philippe Mexes, Bixente Lizarazu; Sylvain Wiltord, Benoit Pedretti, Olivier Dacourt, Oliver Kapo (61 Robert Pires); Djibril Cisse (77 Sidney Govou), Thierry Henry (85 Steve Marlet).

Kolumbia: Oscar Corboba; Gonzalo Martinez, (90 Gerardo Vallejo), Mario Yepes, Ivan Cordoba, Gerardo Bedoya; Jairo Patino (66 Eudalio Arriaga), Ruben Dario Velasquez, Jortge Lopez, Giovanni Hernandez; Victor Aristizabal, Elson Becerra.

Tabela grupy A
                  M  Z  R  P Bramki Pkt
1. Japonia        1  1  0  0  3-0    3
2. Francja        1  1  0  0  1-0    3
3. Kolumbia       1  0  0  1  0-1    0
4. Nowa Zelandia  1  0  0  1  0-3    0
Dowiedz się więcej na temat: W.E. | francuzi | henry | Kolumbia | Nowa Zelandia | bramki | Japonia | wygrane | Francja