Liga Mistrzów: Triumf Milanu!

AC Milan triumfatorem piłkarskiej Ligi Mistrzów edycji 2002/2003! "Rossoneri" pokonali Juventus Turyn 3:2 po rzutach karnych. Jest to szóste w historii klubu z Mediolanu trofeum najlepszej jedenastki klubowej Europy.

Po 120. minutach finałowego spotkania rozgrywanego na Old Trafford w Manchesterze był bezbramkowy remis.

W konkursie "jedenastek" bramkarz Milanu, Brazylijczyk Dida obronił trzy strzały piłkarzy Juventusu (pudłowali Trezeguet, Zalayeta, Montero) podczas gdy jego "vis a vis" Buffon zdołał zatrzymać "tylko" dwa uderzenia rywali (Seedorfa i Kaładze).

W piłkarskim "teatrze marzeń", w regulaminowym czasie gry, zdecydowanie lepsze wrażenie sprawiał Milan. Podopieczni Carlo Ancelottiego kilkakrotnie dochodzili do strzeleckich sytuacji, ale nie udokumentowali tej przewagi zdobyciem bramki.

W 10. minucie piłka po strzale aktywnego Szewczenki wpadła do siatki Juventusu, ale sędzia Markus Merk nie uznał gola, bowiem przy uderzeniu Ukraińca w polu bramkowym przeszkadzał w interwencji Buffonowi, Rui Costa. Niespełna dziesięć minut później po świetnej akcji Seedorfa, kapitalną interwencją po strzale głową Inzaghiego popisał się Gianluigi Buffon. W 39. minucie indywidualna akcję zainicjował Rui Costa, ale piłka po jego strzale zza linii pola karnego nieznacznie minęła lewy słupek bramki bramkarza zespołu z Turynu.

Juventus obudził się dopiero w końcowych fragmentach pierwszej połowy, ale świetna akcję Zambrotty (minął kapitalnym zwodem dwóch rywali) nie potrafił nikt z podopiecznych Marcelo Lippiego zamienić na bramkę.

W ekipie bianconeri aż nadto brakowało brylującego zawsze w środku pola Pavla Nedveda. Dodatkowo trzy minuty przed przerwą kostkę skręcił Tudor, którego natychmiast zmienił Birindelli. Zastępujący Nedveda Mauro Camoranesi był zupełnie niewidoczny i na druga połowę w jego miejsce trener Lippi desygnował do gry Antonio Conte.

Dwie minuty po przerwie po akcji i dośrodkowaniu Del Piero, Conte mógł wyprowadzić Juventus na prowadzenie, ale piłka po jego efektownym strzale głową trafiła w poprzeczkę.

Gra się wyrównała, tempa spotkania nie wytrzymali Edgar Davids, Alessandro Costacurta i Andrea Pirlo. Utykającego Holendra zmienił Urugwajczyk Zalayeta, Costacurtę Brazylijczyk Roque Junior, a w miejsce wschodzącej gwiazdy calcio pojawił się na murawie kolejny piłkarz z "kraju kawy", skrzydłowy pomocnik Serginho. To właśnie po jego kapitalnym dośrodkowaniu w 76. minucie ponownie bliski zdobycie bramki głową był Inzaghi.

Pięć minut przed końcem regulaminowego czasu gry trener Ancelotti dokonał ostatniej zmiany. W miejsce Rui Costy nie pojawił się jednak oczekiwany Rivaldo, lecz Massimo Ambrosini.

Zmiana ta nie pomogła piłkarzom Milanu zadać decydujące trafienie i po bezbramkowych 90. minutach arbiter zarządził dogrywkę. W pierwszej jej części kontuzji pachwiny doznał Roque Junior. Ponieważ trener Ancelotti wykorzystał limit zmian Brazylijczyk później już tylko statystował na murawie.

Dramatyczne dwie połowy dogrywki nie przyniosły "srebrnego gola" i o wszystkim zadecydowały rzuty karne. "Jedenastki" lepiej wykonywali "rossoneri" i to oni wznieśli już po raz szósty puchar najlepszej klubowej drużyny Europy. Wcześniej Milan triumfował w tych rozgrywkach w latach 1963, 1969, 1989, 1990, 1994.

Zobacz opis meczu.

Dowiedz się więcej na temat: "Mistrz" | piłka | brazylijczyk | bramki | Juventus | milan | liga | triumf | Liga Mistrzów