Gonił arbitra przez pół boiska

Chiński piłkarz klubu Tianjin Zhao Shitong, który gonił sędziego przez pół boiska zanim popchnął na murawę, został dożywotnio zdyskwalifikowany, podała Chińska Federacja Piłkarska (CFA). Pięciu innych graczy zawieszono na dwa lub trzy lata.

Piłkarze zaatakowali sędziego He Zhibiao po przegranym meczu play off (1:3) z zespołem Beijing, 26 lipca 2009 r. w Narodowych Igrzyskach. Sędzia pokazał trzy czerwone kartki graczom Tianjin w drugiej połowie meczu. Zhao Shitong i kilku innych zawodników zaczęło krzyczeć i przepychać się poprzez ochroniarzy, by dopaść sędziego. Na nagraniach telewizyjnych widać Zhao Shitonga, jak ściga sędziego i popycha go na murawę. To poszturchiwanie i kłótnie z sędzią trwały aż 20 minut, zanim funkcjonariusze ochrony opanowali sytuację.

"Mamy nadzieję poprawić zarządzanie i wychowanie w klubach i to jeśli chodzi o graczy jak i trenerów. Chcemy wzmocnić dyscyplinę podczas meczów, by takie incydenty nie zdarzały się więcej" - powiedział dyrektor ds. dyscypliny w chińskiej federacji Wang Xiaoping

Federacja wykluczyła także klub Tianjin z rozgrywek Narodowych Igrzysk, których finały zaplanowano na październik.

Futbol jest bardzo popularny w Chinach, ale nie wolny od wielu problemów. Krajowa liga zawodowa jest nękana aferami korupcyjnymi i bójkami. Od marca telewizja ponownie transmituje mecze pierwszej ligi, po czterech miesiącach przerwy, spowodowanej licznymi bójkami na boiskach.