El. MŚ: Argentyna urwała się ze stryczka

W spotkaniu Urugwaju z Argentyną, na które skierowane były oczy piłkarskiego świata, nie doszło do powtórki w historycznego, pierwszego finału mistrzostw świata w 1930 roku.

Wtedy na Estadio Centenario w Montevideo padło aż sześć bramek, a górą byli gospodarze. Teraz "El Clasico" rozgrywany w tej samej scenerii zakończył się jednobramkowym zwycięstwem gości, które zagwarantowało im bezpośredni awans na mundial w RPA.

Modły Diego Maradony zostały wysłuchane. W przedostatniej kolejce eliminacji Argentyńczycy w szczęśliwych okolicznościach pokonali 2:1 Peru, a Urugwaj wygrywając z Ekwadorem pozwolił im awansować na pozycję gwarantującą bezpośrednią kwalifikację do czempionatu. Sprawa awansu miała rozstrzygnąć się więc w środowym pojedynku, który z wysokiego "C" zaczęli "Charrucas", ale najpierw Jorge Rodriguezowi zabrakło szczęścia, by wykorzystać złe wybicie Sergio Romero,a chwilę później groźnie główkował Andres Scotti, ale również nie skierował piłki do siatki. W kolejnych minutach spotkanie tempo spotkania uspokoiło się. Żywo reagujących kibiców do jeszcze większych emocji doprowadził spiker, który na początku drugiej połowy poinformował, że Ekwador, który mógł zaszkodzić zarówno Urugwajowi, jak i Argentynie przegrywa 0:1 z Chile. To oznaczało, że gospodarze mogą być niemal pewni co najmniej gry w barażach.

Nadzieję fanów gospodarzy na bezpośredni awans zgasły na pięć minut przed końcem regulaminowego czasu gry. Wtedy to na prawym skrzydle Martin Caceres sfaulował rozpędzonego Jonasa Gutierreza. Obrońca Juventusu Turyn otrzymał za to zagranie drugą żółtą i w konsekwencji czerwoną kartkę, a po rzucie wolnym wykonywanym przez Leo Messiego w polu karnym do piłki dopadł wprowadzony po przerwie Mario Bolatti i płaskim strzałem pokonał Fernando Muslerę.

Argentyńczycy urwali się ze stryczka i mimo, że w pewnym momencie byli poważnie zagrożeni pierwszym od 1970 roku brakiem awansu na MŚ, ostatecznie obronili honor i w przyszłym roku zagrają na stadionach RPA. Urugwajczycy o prawo gry na mundialu będą musieli rozegrać jeszcze dwa spotkania z 4. zespołem strefy CONCACAF.

Z kolei w pierwszym środowym spotkaniu pomiędzy Peru a Boliwią Latynosi po raz kolejny dali wyraz swojemu temperamentowi. Obie drużyny nie miały już szans na awans, ale mimo tego na stadionie w Limie sypały się iskry. Goście grali w osłabieniu już od 39. minuty po tym, jak dwie żółte kartki skompletował Rosauro Rivero. Jedyna bramka meczu padła w drugiej części gry, a jej strzelcem był napastnik gospodarzy, Johan Javier Fano, który... minutę po zdobyciu gola obejrzał czerwoną kartkę i musiał opuścić plac gry. Pełne 90 minut w barwach Peru rozegrał napastnik Lecha Poznań, Hernan Rengifo.

Bezbramkowym remisem z eliminacjami pożegnali się Brazylijczycy, którzy podzielili się punktami z Wenezuelą. Z kolei w spotkaniu Chile i Ekwadoru do końca utrzymało się jednobramkowe prowadzenie podopiecznych Marcelo Bielsy. W tych spotkaniach też pokazano czerwone kartki, a ich adresatami byli obrońca "Canarinhos" Miranda oraz Ekwadorczyk Segundo Castillo.

Południowoamerykańskie kwalifikacje do mundialu zakończy spotkanie Paragwaju z Kolumbią.

Urugwaj - Argentyna 0:1 (0:0)

0:1 Bolatti 85

Sędziował: Carlos Amarilla

Żółte kartki: Pereira, Perez, Caceres (dwie), Scotti - Heinze, Otamendi, Romero, Monzon

Czerwona kartka: Caceres (za dwie żółte)

Peru - Boliwia 1:0 (0:0)