Copa Libertadores: Boca po raz piąty!

Piłkarze Boca Juniors Buenos Aires zdobyli najbardziej prestiżowe trofeum klubowe w Ameryce Południowej, Copa Libertadores. W rewanżowym spotkaniu finałowym podopieczni Carlosa Biancchi'ego pokonali na wyjeździe 3:1 mistrzów Brazylii, FC Santos.

W pierwszym meczu Boca Juniors pokonali rywali 2:0. Jest to już piąte w historii klubu z Argentyny takie trofeum. Wcześniej Boca triumfowali w Copa Libertadores w 1977, 1978, 2000 i 2001 roku.

75 tysięcy kibiców Santosu na stadionie Murumbi wierzyło w drobieni strat z pierwszego meczu, ale ich nadzieje już w 20. minucie poważnie zachwiał Carlos Tevez. 19-letni piłkarz Boca otrzymał doskonałe podanie od Sebastiana Battaglii i zdobył swoją pierwszą i zarazem jakże ważną bramkę w tegorocznych rozgrywkach. W tym momencie mistrz Brazylii aby myśleć o trofeum musiał zdobyć aż cztery bramki. Młode gwiazdy Santosu, Diego i Robinho, robili co mogli jednak ich wysiłki przyniosły efekt dopiero na kwadrans przed końcem meczu, kiedy to do wyrównania doprowadził obrońca Alex.

Osiem minut później resztki wiary piłkarzy i kibiców Santosu prysły jak "bańka mydlana", bowiem bohater pierwszego meczu Marcelo Delgado zdobył dla Argentyńczyków drugiego gola. Załamani piłkarze Santosu popełnili jeszcze jeden błąd i w drugiej minucie doliczonego czasu gry Rolando Schiavi z rzutu karnego ustalił wynik spotkania.

- Wiedzieliśmy, że mamy przewagę po pierwszym meczu i mogliśmy grać swoją grę. Santos był częściej w posiadaniu piłki, ale nasza defensywa zagrała doskonałe spotkanie i dzięki temu mogliśmy cieszyć się ze zwycięstwa - powiedział po meczu Carlos Biancchi.

- Nie pozostaje mi nic innego jak tylko pogratulować Boca Juniors. Byli zdecydowanie lepsi w dwumeczu i zasłużyli sobie na to trofeum - powiedział z kolei trener Santosu, Emerson Leao.

FC Santos - Boca Juniors Buenos Aires 1:3 (0:1)

Bramki: Alex (75) - Tevez (20), Delgado (83), Schiavi (90). Pierwszy mecz 2:0 dla Boca Juniors. Triumf Boca Juniors.

SANTOS: Fabio Costa; Wellington (30, Nene), Andre Luiz, Alex, Leo; Paulo Almeida, Renato, Fabiano, Diego; Robinho, Ricardo Oliveira (67, Douglas).

BOCA JUNIORS: Roberto Abbondanzieri; Hugo Ibarra, Rolando Schiavi, Nicolas Burdisso, Clemente Rodriguez; Alfredo Cascini, Sebastian Battaglia, Diego Cagna (87, Pablo Jerez), Javier Villarreal (88, Miguel Caneo); Marcelo Delgadoand Carlos Tevez (90, Franco Cangele).

Sędziował: Jorge Larrionda (Urugwaj). Widzów 75 000.

Finaliści Copa Libertadores od pierwszego turnieju w 1960 roku, na pierwszym miejscu zdobywcy trofeum: