Jaromir Jagr wyprzedził Gordiego Howe'a

45-letni Jaromir Jagr miał dwie asysty w wygranym przez jego Florida Panthers z New York Rangers 4-3 (po karnych) wyjazdowym meczu NHL Czech został tym samym hokeistą z największą liczbą punktów zgromadzonych po 40. urodzinach.

Jagr ma ich już 269 (104 gole plus 165 asyst) i o jeden wyprzedził prowadzącego do tej pory, legendarnego Gordiego Howe'a.

Reklama

- Zamierzam wyprzedzić go również w klasyfikacji zawodników po 50. urodzinach. To jest mój cel - powiedział.

Howe zakończył karierę mając 42 lata, ale wrócił do NHL na jeden sezon w wieku... 51 lat. Wówczas zgromadził w nim 41 punktów.

- Bez wątpienia to dla mnie wielki zaszczyt. Nie bez powodu Howe nazywany był Mr. Hockey - dodał Jagr.

Czeski weteran w tym sezonie zanotował łącznie 14 trafień, do tego ma na koncie 25 asyst. Dorobek 39 punktów w 70 meczach daje mu 124. miejsce w lidze. Znacznie wyżej jest w tabelach wszech czasów NHL. Plasuje się na drugiej pozycji klasyfikacji kanadyjskiej (1907 pkt), trzeciej na liście strzelców (763 bramki) i piątej wśród zawodników z największą liczbą asyst (1144).

W każdej liderem jest legendarny Kanadyjczyk Wayne Gretzky.

W niedzielę Jagra czeka jubileusz, rozegra 1700. mecz w karierze. "Pantery" na wyjeździe zmierzą się z Pittsburgh Penguins - drużyną, w której Czech w 1990 roku rozpoczął karierę w NHL.

Tylko trzech zawodników w historii częściej wyjeżdżało na lód w najlepszej hokejowej lidze na świecie: Howe (1767 meczów), Mark Messier (1756) i Ron Francis (1731).

Lista najlepszych strzelców w historii NHL:

 1. Wayne Gretzky     894 bramki

 2. Gordie Howe       801

 3. Jaromir Jagr      763

Czołówka klasyfikacji kanadyjskiej w historii NHL:

 1. Wayne Gretzky    2857 punktów (894 bramki+1963 asysty)

 2. Jaromir Jagr     1907 (763+1144)

 3. Mark Messier     1887 (694+1193)

Czołówka hokeistów z największą liczbą asyst:

 1. Wayne Gretzky    1963

 2. Ron Francis      1249

 3. Mark Messier     1193

 4. Ray Bourque      1169

 5. Jaromir Jagr     1144

Wyniki piątkowych meczów NHL:

Anaheim Ducks - Buffalo Sabres          1-2 (po karnych)

Calgary Flames - Dallas Stars           3-1

New York Rangers - Florida Panthers     3-4 (po karnych)

Pittsburgh Penguis - New Jersey Devils  6-4

Tabele NHL

WESTERN CONFERENCE
CENTRAL DIVISION
1.x-Chicago48217229197103
2.x-Minnesota4424724019095
3.Nashville39251122520689
4.St. Louis4128621120088
5.Winnipeg3435722524175
6.Dallas31331120623873
7.Colorado2052314725343
PACIFIC DIVISION
1.Anaheim41231119918593
2.San Jose4226720118291
3.Edmonton4125922319591
4.Calgary4329421120490
5.Los Angeles3532718018677
6.Vancouver3036917221969
7.Arizona2740918124463
EASTERN CONFERENCE
ATLANTIC DIVISION
1.Montreal4224920418793
2.Ottawa4125819419190
3.Toronto35241522721985
4.Boston3930621420284
5.Tampa Bay3729921021083
6.Florida33311119521377
7.Buffalo32321219221876
8.Detroit31321218822074
METROPOLITAN DIVISION
1.x-Washington49178238163106
2.x-Columbus48197232171103
3.x-Pittsburgh461811258211103
4.NY Rangers4626424120196
5.NY Islanders35281221922882
6.Carolina33271419621280
7.Philadelphia3532819722078
8.New Jersey27351317122067
x - zapewniony udział w play off
Kolejno: zwycięstwa, porażki, porażki po dogrywce lub karnych, bramki i punkty.
Dowiedz się więcej na temat: Jaromir Jagr | Florida Panthers

Reklama

Najlepsze tematy

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje