40. mecz bez straty gola Curtisa Josepha

Bramkarz Detroit Red Wings, Curtis Joseph odnotował 40. w karierze mecz bez straty gola w hokejowej lidze NHL. Jego zespół pokonał u siebie Minnesota Wild 4:0.

W spotkaniu tym Joseph musiał interweniować 18 razy. W tym sezonie po raz czwarty zachował czyste konto bramkowe.

Rosjanin Igor Łarionow odnotował gola już w drugiej minucie meczu, a następnie asystował przy trafieniach swojego rodaka Siergieja Fiedorowa (w 22. min) oraz Szweda Tomasa Holmstroma (50.).

Bramkę dla "Czerwonych Skrzydeł" strzelił także Henrik Zetterberg (41.). Natomiast dwie asysty zapisał na swoim koncie obrońca Mathieu Schneider.

Red Wings odnieśli dziewiąte zwycięstwo w ostatnich 11 meczach i przerwali serię czterech wygranych Wild. Zespół z Detroit, z dorobkiem 102 punktów, zajmuje drugie miejsce w lidze, ex aequo z Dallas Stars. O trzy więcej zgromadzili dotychczas hokeiści Ottawa Senators, prowadzący w Konferencji Wschodniej. We wtorek "Senatorowie" zremisowali u siebie 2:2 po dogrywce z Colorado Avalanche.

Cztery gole Aleksieja Jaszina dały hokeistom New York Islanders wysokie zwycięstwo na wyjeździe 9:2 nad Chicago Blackhawks. W ostatnich trzech meczach w lidze NHL Rosjanin strzelił sześć bramek i przy czterech asystował.

Było to pierwsze zwycięstwo "Wyspiarzy" w Chicago od 13 lat. W ostatnich 18 meczach odnotowali dwie wygrane, 11 porażek i pięć remisów. Jaszin wpisał się na listę strzelców kolejno w trzeciej, 20. oraz dwukrotnie w 43. minucie meczu. Gole w trzeciej tercji padły w odstępie zaledwie 12 sekund, po błędach bramkarza Chicago Steve'a Passmore'a. 24 sekundy po ostatnim trafieniu Jaszina krążek do bramki "Czarnych Jastrzębii" skierował Dave Scatchard.

Pozostałe gole dla Islanders, którzy odnieśli trzecie zwycięstwo w ostatnich dziesięciu meczach, zdobyli: Mark Parrish (2.), Justin Papineau (7.), Oleg Kwasza (24.) i Arron Asham (54.).

Dzięki tej wygranej "Wyspiarze" powiększyli do sześciu punktów przewagę nad innym nowojorskim zespołem - Rangers. Zajmują obecnie ósme miejsce, premiowane awansem do fazy play off, w tabeli Konferencji Wschodniej.

Obydwa kluby mają do rozegrania jeszcze po sześć meczów, w tym 1 kwietnia spotkają się w hali Islanders w Uniondale w derbach Nowego Jorku. W zespole Blackhawks obydwie bramki zdobył Igor Radulow, pokonując Garta Snowa w odstępie 13 sekund (w 48. min).

Po wtorkowych meczach hokejowej ligi NHL dwa kolejne zespoły: Tampa Bay Lightning w Konferencji Wschodniej i Anaheim Mighty Ducks na Zachodzie zapewniły sobie prawo gry o Puchar Stanleya.

W sumie awans do fazy play off wywalczyło 12 zespołów. Siedem z nich występuje w Konferencji Zachodniej: Detroit Red Wings, Dallas Stars, Vancouver Canucks, Colorado Avalanche, St. Louis Blues, Minnesota Wild i Anaheim.

Natomiast na Wschodzie do walki o Puchar Stanleya na pewno staną: Ottawa Senators, New Jersey Devils, Philadelphia Flyers, Toronto Maple Leafs i Tampa Bay. Na razie na siódmym miejscu w Konferencji Wschodniej, premiowanym awansem, są hokeiści Boston Bruins, w których barwach gra Krzysztof Oliwa.

Do walki o Puchar Stanleya stanie 16 drużyn, po osiem najlepszych z każdej konferencji. Zmierzą się one w pierwszej rundzie odpowiednio: pierwsza z ósmą, druga z siódmą, trzecia z szóstą i czwarta z piątą.

Rywalizacja w fazie play off toczyć się będzie systemem "best of seven", czyli do czterech wygranych meczów. W finale Pucharu Stanleya zagrają zwycięzcy konferencji.

INTERIA.PL/AP/PAP
Dowiedz się więcej na temat: Puchar | puchar stanleya | Ottawa | gole | play off | Chicago | NHL | detroit | mecz