"Słońca" zgasły, debiut Gortata

Koszykarze Phoenix Suns przegrali przed własną publicznością z Philadelphia 76ers 114:119 w sobotnim meczu ligi NBA.

Bohaterem spotkania był Andre Iguodala, który zdobył 32 punkty. Iguodalę w zdobywaniu punktów wspierali Andre Miller (25 pkt i 12 asyst) oraz Willie Green (17 pkt). Drugi z wymienionych zachował zimną krew na niespełna 10 sekund przed końcową syreną. Greenowi nie zadrżała ręka na linii rzutów wolnych i tym samym przypieczętował zwycięstwo swojego zespołu. W ekipie Suns najlepiej spisywał się Amare Stoudemire (26 pkt i 11 zbiórek). Poniżej oczekiwań wypadł Shaquille O'Neal. Center "Słońc" zakończył spotkanie z dorobkiem 8 "oczek" a pod tablicami zebrał 7 piłek.

Ósme zwycięstwo z rzędu odnieśli San Antonio Spurs. Obrońcy mistrzowskiego tytułu pokonali na wyjeździe Milwaukee Bucks 96:94. 25 sekund przed końcem meczu jednym punktem prowadzili gospodarze (94:93). Jednak ostatnie fragmenty należały do Spurs, a konkretnie do Manu Ginobiliego i Tony'ego Parkera. Ginobili trafił z dystansu, natomiast Parker wykorzystał rzut wolny. "Mieliśmy dużo szczęścia. Zawodnicy z Milwaukee grali przez długie minuty lepiej od nas. Najbardziej jestem zadowolony z postawy zespołu w trzeciej kwarcie" - stwierdził szkoleniowiec Spurs Gregg Popovich.

Marcin Gortat zadebiutował w sobotę w lidze NBA. Wszedł na boisko w końcówce meczu Orlando Magic z New York Knicks, który "Czarodzieje" wygrali 118:92. Polski koszykarz grał przez 2 minuty i 11 sekund, zdobył dwa punkty, zaliczył asystę i raz sfaulował.

Gortat był dotąd jedynym zawodnikiem z kadry Magic, który nie zagrał w NBA nawet minuty. W listopadzie klub odesłał go do niższej ligi NBDL, do drużyny Anaheim Arsenal, gdzie spisywał się bardzo dobrze. Na debiut w najlepszej lidze świata czekał jednak do 61. meczu ligowego zespołu z Florydy.

Gortat jest trzecim polskim koszykarzem, który wystąpił w NBA. Przed zawodnikiem z Łodzi próbowali sił w NBA, choć bez powodzenia, Cezary Trybański i Maciej Lampe.